Na Jagodnie powstanie 650 nowych mieszkań

2024-12-05 08:44:20(ost. akt: 2024-12-05 08:49:14)

Autor zdjęcia: invest

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) Wrocław, wzorując się na modelu Towarzystw Budownictwa Społecznego, zrealizuje swoją pierwszą inwestycję. Nowe osiedle, powstające na pograniczu Jagodna i Wojszyc, ma zaoferować 650 mieszkań na wynajem.
Nowe osiedle, powstające na pograniczu Jagodna i Wojszyc, ma zaoferować mieszkańcom 650 mieszkań na wynajem – projekt, który wpisuje się w trend budownictwa dostępnego, a zarazem bardziej prospołecznego.

Nowa inwestycja SIM Wrocław to krok w stronę zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na tanie mieszkania do wynajęcia. Wrocławscy urzędnicy z dumą ogłosili, że umowa na zaprojektowanie osiedla, które powstanie w kwartale ulic: Buforowa, W. Lutosławskiego, S. Drabika i Asfaltowa, została podpisana na początku grudnia.

Na tym terenie, obejmującym 4,5 hektara, powstaną czteropiętrowe budynki z 650 mieszkaniami, w tym kawalerkami oraz większymi mieszkaniami dla rodzin. Budynki będą zlokalizowane w jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się obszarów Wrocławia, a ich projekt uwzględnia także infrastrukturę usługową, parkingi (zarówno podziemne, jak i zewnętrzne) oraz przestrzeń publiczną.

Deweloperski model SIM, podobnie jak TBS, stawia na zapewnienie mieszkań w przystępnych cenach. Długoterminowy wynajem ma być alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Wrocławska SIM jest stosunkowo młodą organizacją, powstałą z inicjatywy Gminy Wrocław i Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), i to właśnie ten podmiot ma zrealizować pierwszą inwestycję. Spółka powstała w 2021 roku, a jej zadaniem jest budowa mieszkań przeznaczonych na wynajem, co stanowi nową jakość w polskim modelu mieszkaniowym.

Proces projektowania osiedla, który ruszył w grudniu, przewiduje uzyskanie pozwolenia na budowę do końca 2024 roku. Planowana data rozpoczęcia budowy to 2026 rok, a pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do nowych lokali na przełomie 2028 i 2029 roku. Koszt projektu pokryje SIM z rządowych grantów, a spółka równolegle będzie ubiegać się o preferencyjne kredyty na budowę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Na etapie budowy przewidziano także możliwość pozyskania bezzwrotnych dopłat z rządowego funduszu wspierającego mieszkaniowe inwestycje społeczne.

Mimo że pomysł budowy mieszkań na wynajem pojawił się we Wrocławiu już kilka lat temu, dotychczasowe przetargi były kilkakrotnie unieważniane. Zmieniona procedura przetargowa i wyłonienie odpowiedniego projektanta pozwoliły na uruchomienie właściwego procesu. Jak podkreśla biuro prasowe Urzędu Miasta, pozyskanie środków na realizację projektu ma kluczowe znaczenie, aby wrocławianie mogli wkrótce cieszyć się nowymi, przystępnymi mieszkaniami.

Inwestycje takie jak ta są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania dostępne dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego lokum, a jednocześnie nie chcą wiązać się długoterminowym wynajmem na rynku komercyjnym. To także element szerszego trendu w Polsce, gdzie spośród kilkudziesięciu takich inicjatyw, SIM Wrocław ma szansę stać się przykładem udanego modelu rozwoju miejskiego, który łączy prospołeczną politykę mieszkaniową z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi.