Puk puk, to ja wrocławski strażnik. Proszę otworzyć drzwi!
2024-11-21 09:25:56(ost. akt: 2024-11-21 09:37:33)
Nie każda wizyta strażnika miejskiego musi zakończyć się mandatem. Wrocławskie służby miejskie, w trosce o jakość powietrza, zmieniają podejście do kontroli pieców.
Od teraz strażnicy miejscy współpracują z przedstawicielami Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego. Celem ich wspólnych działań nie jest karanie, lecz zachęcenie do wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania. Na miejscu urzędnicy informują mieszkańców o dostępnych dotacjach, pomagają wypełnić wnioski i wskazują kroki potrzebne do uzyskania wsparcia.
Już pierwsze dni akcji przyniosły rezultaty – mieszkańcy chętniej zgłaszają się po pomoc finansową. Na osiedlach takich jak Brochów, gdzie dominują domy jednorodzinne, urzędnicy i strażnicy intensyfikują swoje działania, docierając bezpośrednio do właścicieli nieruchomości.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy?
- Nie zależy nam na karaniu mieszkańców, lecz na skutecznej wymianie źródeł ciepła. Chcemy zrozumieć, dlaczego piec wciąż nie został wymieniony, i pomóc to zmienić - mówi Bartłomiej Świerczewski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UMW,. Jak podkreśla, kluczowym celem jest eliminacja nieekologicznych pieców:
Miasto Wrocław, w ramach programu „Kawka Plus”, wydłużyło okres wsparcia do 2028 roku. Co więcej, program ten można łączyć z rządowymi inicjatywami, takimi jak „Ciepłe Mieszkanie” czy „Czyste Powietrze”. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące nawet 49 tysięcy złotych.
- Nasze programy wspierają zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i lokatorów budynków wielorodzinnych. Kluczem do sukcesu jest połączenie środków miejskich i państwowych - wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UMW.
Nowoczesne technologie w służbie środowiska
Od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 1100 kontroli pieców oraz niemal 1800 inspekcji kominów za pomocą dronów. Takie działania pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie naruszeń.
- Mandaty nakładamy głównie w sytuacjach ekstremalnych, takich jak spalanie odpadów. W większości przypadków dajemy czas na wymianę pieca i monitorujemy postępy - uspokaja Piotr Szereda, naczelnik Wydziału Wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia.
Zgodnie z ustawą, strażnicy miejscy mają prawo do kontroli prywatnych posesji w godzinach 6:00–22:00, a przedsiębiorców – przez całą dobę. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do posiadania dokumentacji potwierdzającej kategorię pieca.
Efekty w liczbach
Od 2019 roku z Wrocławia zniknęło już 14 tysięcy nieekologicznych pieców, co kosztowało miasto 303 miliony złotych. W ostatnich latach priorytetem była wymiana ogrzewania w budynkach należących w całości do gminy. Teraz wysiłki koncentrują się na wspólnotach mieszkaniowych, gdzie działania potrwają do 2027 roku.
Na ten rok zaplanowano wymianę pieców w 500 lokalach wspólnotowych. Najemcy mieszkań komunalnych mogą liczyć na pomoc nie tylko finansową, ale i doradczą. W Biurach Obsługi Klienta dostępne są informacje o dokumentacji, terminach i szczegółowych procedurach.
Zrób krok ku czystszemu powietrzu
Wrocław udowadnia, że troska o środowisko nie musi być wyłącznie obowiązkiem. Dzięki szerokiemu wsparciu finansowemu i eksperckiemu mieszkańcy mogą w łatwy sposób wymienić stare piece na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Wspólny wysiłek może sprawić, że powietrze w mieście stanie się czystsze, a życie – zdrowsze.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez