Masz na to wpływ! Rusza nowa edycja Funduszu Osiedlowego
2024-11-13 10:14:13(ost. akt: 2024-11-13 10:23:41)
W trzeciej edycji Funduszu Osiedlowego na inwestycje lokalne we Wrocławiu przeznaczono 50 mln zł – o 10 mln więcej niż w poprzednich latach. Środki pozwolą mieszkańcom decydować o remontach, które będą mogli sami wskazać.
Rusza III edycja Funduszu Osiedlowego, dzięki której wrocławskie osiedla otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 50 mln zł. W tej edycji mieszkańcy mogą samodzielnie wskazywać, jakie inwestycje są dla nich priorytetowe, od remontów chodników po nowe miejsca rekreacji.
Mechanizm funduszu działa niezależnie od popularnego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO) i pozwala na decydowanie o lokalnych inwestycjach zgodnie z potrzebami mieszkańców.
Pula funduszu została zwiększona o 10 mln złotych w porównaniu do poprzednich edycji. Środki te są dzielone na 48 osiedli za pomocą specjalnego algorytmu, uwzględniającego liczbę mieszkańców oraz powierzchnię danego osiedla. W 2025 roku mieszkańcy, za pośrednictwem rad osiedli, będą mogli zgłaszać swoje propozycje projektów, które zostaną poddane konsultacjom w formie debat, spotkań i ankiet.
Wsparcie i szkolenia dla rad osiedli
W tej edycji szczególną uwagę zwrócono na wsparcie merytoryczne dla rad osiedli. - Jestem przekonana, że III edycja przebiegnie sprawniej niż poprzednie. Zorganizujemy szkolenia dla rad osiedli, aby wyeliminować najczęściej występujące w latach ubiegłych problemy - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Dzięki temu proces inwestycyjny powinien być bardziej efektywny, a środki rozdysponowane szybciej i bardziej precyzyjnie. Granowska dodaje, że dzięki lepszemu przygotowaniu rady osiedli będą mogły uniknąć błędów związanych z własnością gruntów czy błędami formalnymi.
Wyzwania i złożoność procesów inwestycyjnych
Realizacja zgłaszanych przez mieszkańców inwestycji wiąże się jednak z wyzwaniami. Michał Kwiatkowski z Rady Osiedla Powstańców Śląskich zwraca uwagę na skomplikowane procedury. - Procesy inwestycyjne są bardzo złożone, z czego mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy. Sprawdzenie, kto jest właścicielem gruntu, to jedno, ale odkrycie kolizji z sieciami podziemnymi wychodzi często dopiero na etapie projektowania. Niektóre inwestycje wymagają uzgodnień z różnymi instytucjami, co może trwać miesiące, a nawet lata - mówi.
Według Kwiatkowskiego, dodatkowe wsparcie i konsultacje z radami osiedli mogą jednak zminimalizować podstawowe błędy i przyspieszyć realizację. - Rolą miasta jest też wyważenie interesów. Każda inwestycja ma swoich zwolenników i przeciwników. To ważne, aby decyzje były podejmowane z rozwagą - dodaje Kwiatkowski.
Edukacja i świadomość mieszkańców
Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, zaznacza, że jednym z głównych celów III edycji Funduszu Osiedlowego jest zwiększenie świadomości mieszkańców. Dzięki kampaniom informacyjnym mieszkańcy będą lepiej rozumieć, jakie inwestycje są możliwe do realizacji oraz ile czasu może trwać ich wdrożenie. - To ważne, aby mieszkańcy mieli świadomość, że realizacja jednej inwestycji będzie trwała bardzo długo, a inna może być wykonana relatywnie szybko - dodaje Renata Granowska.
Na osiedlu Powstańców Śląskich zainteresowanie Funduszem Osiedlowym jest ogromne. - W każdej edycji wpływa tyle pomysłów, że starczyłoby na 10 kolejnych edycji - mówi Michał Kwiatkowski. - Dzięki zaangażowaniu i wsparciu, wrocławianie mogą oczekiwać, że najważniejsze projekty zostaną zrealizowane sprawniej i zgodnie z ich oczekiwaniami - dodaje.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez