Marszałek Piłsudski w Wiecznym Mieście

2024-11-11 10:02:37(ost. akt: 2024-11-11 10:09:44)

Autor zdjęcia: Wikipedia

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Rzymie, odsłonięty w 1937 roku jest miejscem oficjalnych polskich obchodów Święta Niepodległości. Co roku delegacja ambasady RP we Włoszech składa kwiaty przed popiersiem marszałka przy viale Maresciallo Pilsudski w dzielnicy Parioli.
Ulica ta otrzymała jego imię wraz z inauguracją pomnika.

Marmurowe popiersie na granitowej kolumnie to dzieło jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia międzywojennego, Henryka Kuny (1879-1945). Na pomniku widnieje napis po włosku: "Temu, który przywrócił Polsce jej miejsce w świecie".

Inicjatorem upamiętnienia Piłsudskiego w Wiecznym Mieście był jego wieloletni adiutant i przyjaciel - generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który w latach 1938-1940 był ambasadorem Polski we Włoszech.

Pomnik został odsłonięty uroczyście 19 grudnia 1937 roku, a w ceremonii uczestniczył ówczesny burmistrz Rzymu Piero Colonna. Obecna była również delegacja wojskowa z Warszawy z generałem Wieniawą-Długoszowskim na czele.

Tamtego dnia odbyły się w stolicy Włoch dwa wydarzenia, nawiązujące do polskiej historii. Oba zostały udokumentowane w zachowanej włoskiej kronice filmowej.

Na wzgórzu Pincio odsłonięty został także pomnik Francesco Nullo - wojskowego i działacza narodowego, uczestnika powstania styczniowego w 1863 roku.

Popiersie Piłsudskiego odwiedzali w rocznicę odzyskania niepodległości żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Na zdjęciu z 11 listopada 1944 roku, a więc wykonanym prawie pół roku po bitwie o Monte Cassino widać kilkudziesięciu polskich żołnierzy wraz z ambasadorem przy Watykanie Kazimierzem Papée.

Również rok później, już po zakończeniu drugiej wojny światowej odbyła się tam rocznicowa uroczystość.

W kolejnych latach kwiaty przed popiersiem marszałka Piłsudskiego składali kombatanci i przedstawiciele Polonii.

Od 1989 roku jest to miejsce stałych oficjalnych obchodów polskich świąt państwowych.

W 2010 roku przeprowadzono renowację popiersia, a w prace te zaangażowały się również władze Rzymu.

Źródło: PAP