W Dzień Niepodległości przejdą przez Wrocław

2024-11-10 09:39:58(ost. akt: 2024-11-10 09:49:06)

Autor zdjęcia: UMW/O.Polykovsky

Radosna Parada Niepodległości to wydarzenie, które od ponad 20 lat stanowi serce obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu.
Tegoroczna edycja, rozpoczynająca się w poniedziałek 11 listopada, wystartuje z pl. Wolności o godz. 10:00, a jej trasa zakończy się przy Centrum Historii Zajezdnia na ul. Grabiszyńskiej. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla wszystkich uczestników, w tym możliwość przejazdu zabytkowym autobusem Jelcz 043, zwanym „Ogórkiem”. Zachęcają także do ubrania się w biało-czerwone barwy oraz przyniesienia flag i kotylionów.

- Hasłem tegorocznego Święta jest wolność. Pokażmy, że jest dla nas wszystkich wartością, którą celebrujemy razem, mimo różnic. To czas, by świętować wspólnotę i radość, które nas łączą - podkreślają organizatorzy.

W paradzie mogą uczestniczyć wszyscy, od rodzin z dziećmi po seniorów. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą przemaszerować całej trasy, mogą skorzystać z przejazdu wspomnianym zabytkowym „Ogórkiem”. Centrum Historii Zajezdnia wraz z wolontariuszami zapewni możliwość malowania twarzy na biało-czerwono, dlatego warto pojawić się wcześniej, by skorzystać z tej atrakcji.

Jak co roku, na trasie parady nie zabraknie występów chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, orkiestr dętych, mażoretek i grup rekonstrukcyjnych. Goście będą mogli podziwiać postaci historyczne, takie jak marszałek Piłsudski w odkrytym samochodzie, a obok niego Roman Dmowski i Ignacy Paderewski w stylowych kreacjach sprzed wieku.

- Jestem dumny, że Wrocław świętuje ten dzień w duchu radości, podniosłości i wspólnoty, pokazując Polsce, że możemy być razem, świętując to, co nas łączy - podkreśla dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Andrzej Jerie

Harmonogram Radosnej Parady Niepodległości:

- 10:00 – Rozpoczęcie parady na pl. Wolności. Przemarsz 3-kilometrową trasą do Centrum Historii Zajezdnia z udziałem orkiestr dętych i występów mażoretek.
- 12:00 – Wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” przed Centrum Historii Zajezdnia.
- 12:00-15:00 – Finał parady z ogłoszeniem wyników konkursów „Radosne Dźwięki Niepodległości” i konkursu na korowód szkolny, występy artystyczne mażoretek i orkiestr.
- 10:00-18:00 – Wystawa Główna w Centrum Historii Zajezdnia (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).

Parada po raz pierwszy odbyła się w 2002 roku, zainicjowana przez dwie pasjonatki edukacji – Ewę Skrzywanek i Małgorzatę Olewińską-Sytę.
Od tamtej pory wydarzenie stało się integralną częścią obchodów Święta, przyciągając coraz większe rzesze uczestników. Pierwsza edycja rozpoczęła się spod pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, by zakończyć się w Rynku.

Dziś marsz zyskał na rozmachu, a zeszłoroczna edycja przyciągnęła ponad siedem tysięcy uczestników.