Krztusiec we Wrocławiu. Aż 1000 przypadków!
2024-11-07 10:38:41(ost. akt: 2024-11-07 10:46:13)
Niepokojące dane we Wrocławiu! Od początku roku potwierdzono 961 przypadków krztuśca. Na Dolnym Śląsku wzrost zakażeń wyniósł 4700% względem 2023 r.
Aż 2138 przypadków krztuśca potwierdzono od początku roku na Dolnym Śląsku – wynika z najnowszych danych sanepidu. W całym 2023 roku odnotowano zaledwie 44 przypadki zakażeń, co oznacza wzrost o prawie 5000%! W samym Wrocławiu i powiecie wrocławskim liczba zachorowań wyniosła już 961 osób.
- Krztusiec to podstępna choroba. Początkowe objawy, takie jak niedrożność nosa, nie są jednoznaczne i mogą wprowadzać w błąd. Dopiero uporczywy, charakterystyczny kaszel skłania pacjentów do wizyty u lekarza. Niestety, bywa on na tyle poważny, że u małych dzieci odnotowano przypadki złamania żeber - tłumaczy lek. med. Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii dolnośląskiego sanepidu.
Każdego dnia na biurko Paczosy trafiają nowe raporty o zakażeniach, a statystyki są alarmujące. Wzrost liczby przypadków krztuśca na Dolnym Śląsku o 4700% w porównaniu z ubiegłym rokiem budzi poważne obawy.
- Nie wszyscy są zaszczepieni przeciw krztuścowi, a wielu rodziców wciąż unika szczepień swoich dzieci. Ważnym czynnikiem jest też fakt, że odporność po szczepieniu z dzieciństwa wygasa z czasem. U dorosłych, którzy przyjęli szczepionki jako dzieci, przeciwciała często już wygasły - mówi Paczosa.
Jak podkreśla, dawki przypominające powinno się podawać co 10 lat. - Oczywiście zawsze istnieje ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale korzyści znacznie je przewyższają - dodaje.
Szczepienie przeciw krztuścowi jest obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Dorośli muszą szczepić się na własny koszt, choć dla kobiet w ciąży szczepienie jest darmowe.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez