Tlenek węgla i pożary: czuj czujki, bądź bezpieczny

2024-11-07 10:20:36(ost. akt: 2024-11-07 10:27:20)

Autor zdjęcia: red.

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów i zaczadzeń. Miasto i Straż Pożarna organizują szkolenia, podkreślając znaczenie czujników dymu i tlenku węgla. W 2023 roku odnotowano prawie 16 tys. pożarów i 53 ofiary czadu.
W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz przypadków zatrucia tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą” – niewidocznym i bezwonnym zagrożeniem.

Miasto we współpracy ze Strażą Pożarną organizuje szkolenia dla zarządców budynków z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, podkreślając, że instalacja czujników dymu i tlenku węgla może uratować życie.

Ogólnopolska kampania „Czujka na Straży Bezpieczeństwa” ma na celu zwiększenie świadomości o ryzyku związanym z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych oraz promowanie stosowania czujek dymu i czujników węgla. W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 16 tysięcy pożarów wynikających z wadliwego lub nieprawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych.

- Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest naszym priorytetem - mówi Rafał Wąsek, zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu. W ubiegłym roku w samym Wrocławiu doszło do 1,6 tys. pożarów, w tym 400 w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Główne przyczyny to nieostrożność z ogniem oraz nieprawidłowości w instalacjach elektrycznych i urządzeniach grzewczych.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym często wynika z nieszczelnych przewodów kominowych lub niewłaściwego użytkowania pieców i kotłów. W 2023 roku strażacy w Polsce interweniowali prawie 4,5 tys. razy z powodu tlenku węgla, a 53 osoby zmarły na skutek zatrucia.

- Każda śmierć z powodu czadu czy pożaru to tragedia, której można zapobiec dzięki prostym, tanim w montażu czujkom - podkreśla Wąsek. Wrocław wspiera kampanię poprzez otwarte szkolenia dla zarządców budynków, omawiając zagrożenia, ewakuację i obowiązek przeglądów kominowych i wentylacyjnych.

- Regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych to konieczność” – mówi Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Wadliwe działanie wentylacji i przewodów często wynika z nieszczelności i braku konserwacji, ale także z nieprzystosowania starych systemów do nowoczesnych, szczelnych okien i drzwi.

- Aby uniknąć zaczadzenia, należy regularnie czyścić przewody i sprawdzać urządzenia grzewcze. Użytkowanie zgodne z instrukcją oraz niezamykanie kratek wentylacyjnych to podstawa bezpieczeństwa - mówi Maciej Rogala, mistrz kominiarski