Wrocławianie nie chcą mieszkać na nowym osiedlu?
2024-11-06 11:10:46(ost. akt: 2024-11-06 11:25:05)
Nowe mieszkania we Wrocławiu czekają na najemców. Mieszkanie+ spotyka się z ograniczonym zainteresowaniem.
Wrocławskie osiedle mieszkań „Nowa Kolejowa” czeka na najemców. Zostało wybudowane przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach rządowego programu Mieszkanie plus, który zakładał dojście do własności lokalu.
Zasady jednak się zmieniły, teraz są to mieszkania tylko na wynajem. Programu już nie ma. Nie ma też wielu chętnych na wynajęcie lokalu. Tylko połowa jest zajęta.
Osiedle przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu, wybudowane w ramach programu Mieszkanie+, jest gotowe i dostępne dla najemców od pół roku. Z prawie 500 nowych mieszkań wciąż niemal połowa pozostaje jednak pusta. Mimo wysokiego standardu wykończenia i nowoczesnych wnętrz, osiedle nie przyciągnęło tylu lokatorów, ilu spodziewali się inwestorzy.
Pierwotnie program Mieszkanie+ miał umożliwiać wykup lokali, co przyciągnęło wielu potencjalnych mieszkańców. Jednak obecnie oferta dotyczy wyłącznie najmu.
– Najem instytucjonalny wypełnia lukę na rynku – to oferta dla tych, którzy szukają bardziej stabilnej i bezpiecznej opcji – mówi Ewa Syta, dyrektor departamentu komunikacji PFR Nieruchomości. Koszty najmu wahają się od 2000 do 5000 złotych miesięcznie, a umowa najmu podpisywana jest na co najmniej dwa lata. Dodatkowo, istnieje możliwość wynajęcia miejsca w garażu podziemnym oraz komórki lokatorskiej za dodatkową opłatą.
Polacy tradycyjnie wolą być właścicielami nieruchomości niż wynajmować je długoterminowo. – U nas każdy wykupuje na własność – na Zachodzie jest inaczej – mówi dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito, zwracając uwagę, że na zachodzie Europy większy odsetek nieruchomości jest własnością firm czy banków, a długoterminowy najem jest bardziej popularny.
Eksperci są zgodni, że rynek najmu instytucjonalnego w Polsce będzie się rozwijał, szczególnie w większych miastach, gdzie naturalnym źródłem zapotrzebowania są studenci oraz osoby migrujące za pracą. Dr Tomasz Kopyściański dodaje, że „jeśli chcemy związać nasze interesy życiowe i zawodowe z danym miejscem, a nie stać nas na zakup mieszkania, najem staje się koniecznością”.
Nowa Kolejowa to nie ostatnia inwestycja Polskiego Funduszu Rozwoju we Wrocławiu – w przyszłości powstaną kolejne mieszkania, które mogą pomóc zmienić podejście Polaków do długoterminowego wynajmu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez