W Lubaniu znaleziono historyczne znalezisko
2024-11-04 10:22:01(ost. akt: 2024-11-04 10:28:34)
Dolny Śląsk znów odkrywa swoje sekrety – tym razem archeolodzy w Lubaniu natrafili na cenny skarb z przeszłości. W miedzianej trumnie spoczywały szczątki dawnego burmistrza wraz z prawdziwymi skarbami.
Na placu Lompy w Lubaniu archeolodzy natrafili na wyjątkowe odkrycie – miedzianą trumnę, w której spoczywały szczątki Johanna Wincklera, XVII-wiecznego burmistrza tego miasta. Trumna, ozdobiona szlacheckim herbem i precyzyjnie wykonanymi zdobieniami, ujrzała światło dzienne podczas prac rewitalizacyjnych prowadzonych na placu i przy Wieży Trynitarskiej.
O znalezisku poinformowano kilka dni po odkryciu, a szczegóły opublikowano na stronie internetowej magistratu Lubania.
Po otwarciu trumny w prosektorium okazało się, że jej wnętrze kryło wiele historycznych detali – zdobne szaty oraz peruki, symbolizujące status społeczny Wincklera. - Brak biżuterii jest zgodny z protestanckimi wartościami tamtych czasów, które dyktowały skromność w wystroju zmarłych - wyjaśnia dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Dodał również, że peruki, które znaleziono na głowie i u stóp zmarłego, nawiązywały do pozycji, jaką Winckler zajmował jako burmistrz.
Johann Winckler, postać wyjątkowa w historii Lubania, rozpoczął swoje wykształcenie w mieście, a potem kontynuował studia w Szczecinie i Lipsku, zgłębiając filozofię i prawo. Po powrocie do Lubania w 1637 roku został mianowany notariuszem, a w 1640 r. powierzono mu funkcję syndyka. Jego kariera nabrała tempa, gdy dwanaście lat później objął stanowisko burmistrza. Tekiela wspomina o nim jako o zasłużonym działaczu, który miał istotny wpływ na rozwój miasta.
Magistrat Lubania zapowiedział, że dla upamiętnienia tego ważnego dla lokalnej historii burmistrza, zostanie przygotowana nowa trumna, w której złożone zostaną szczątki po przeprowadzeniu powtórnego pochówku. Dodatkowo, na miejscu spoczynku Wincklera ma stanąć nagrobek, który przypomni o jego wkładzie w rozwój Lubania i upamiętni jego zasługi dla miasta.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez