Nowa szczepionka przeciw COVID-19 już dostępna na Dolnym Śląsku
2024-10-25 08:34:53(ost. akt: 2024-10-25 08:41:08)
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 pojawiła się na Dolnym Śląsku, ale zamiast tłumów, w przychodniach wieje wiatr. Nie ma zbyt dużego zainteresowania szczepieniami.
Na Dolnym Śląsku ruszyły szczepienia przeciwko najnowszemu wariantowi koronawirusa – Omikron JN.1. Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę punktów szczepień, na której widnieje blisko 200 dolnośląskich przychodni i aptek gotowych do podania nowej szczepionki Spikevax JN.1.
Pomimo dostępności preparatu, zainteresowanie wśród mieszkańców regionu jest stosunkowo niskie.
Lekarze zauważają, że choć pojawiają się pytania o możliwość zaszczepienia, szczególnie wśród osób starszych oraz tych z grupy ryzyka, to wciąż brakuje masowego odzewu. - Zgłaszają się przede wszystkim ci, którzy regularnie szczepią się co sezon. Cieszy mnie jednak, że coraz więcej pytań dotyczy szczepień dzieci i młodzieży - mówi lekarz rodzinny Anna Krzyszowska-Kamińska. Jak zaznacza, problemem pozostaje wielodawkowość ampułek, co skutkuje marnowaniem niewykorzystanych dawek, jeśli pacjenci się nie pojawią.
Nowa szczepionka Spikevax JN.1, dedykowana zwalczaniu podwariantu JN.1 Omikron, dostępna jest dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia. W jednej z wrocławskich przychodni na Swojczycach zamówiono już 100 dawek, co stanowi maksymalną ilość jednorazowego zamówienia.
- Na razie mamy komplet zapisów na te pierwsze sto dawek. Zgłaszają się głównie nasi stali pacjenci oraz sporadycznie osoby młodsze, które mają wskazania zdrowotne - mówi Krystyna Kołtowska, zastępca kierownika przychodni.
Zapis na szczepienie można dokonać przez Internetowe Konto Pacjenta, a w niektórych placówkach we Wrocławiu są jeszcze dostępne wolne terminy. Większość Polaków ma już wystawione skierowania na szczepienie, ale nawet jeśli nie pojawiło się ono w systemie, można je uzyskać bezpośrednio w punkcie szczepień.
W 2024 roku sytuacja epidemiologiczna w Polsce, choć stabilna, nie jest pozbawiona wyzwań. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku odnotowano wzrost zachorowań na COVID-19, szczególnie w sezonie zimowym.
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują na około 150 tys. nowych przypadków na początku roku, a liczba hospitalizacji wciąż pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Szczepienia przeciw nowym wariantom wirusa mogą okazać się kluczowe w ochronie najbardziej narażonych grup społecznych, takich jak seniorzy i osoby z przewlekłymi chorobami.
Mimo niskiego zainteresowania nową szczepionką, eksperci wciąż apelują o jej przyjęcie. - Walka z COVID-19 jeszcze się nie skończyła, a szczepienia są nadal najskuteczniejszym sposobem ochrony - – podkreślają specjaliści z Ministerstwa Zdrowia.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez