Nie tylko Zamek Książ! Te miejsca musisz koniecznie odwiedzić
2024-10-24 08:18:44(ost. akt: 2024-10-24 08:42:09)
Dolny Śląsk to prawdziwy raj dla miłośników zamków. Każdy z nich ma swoją unikalną historię oraz tajemnice, które czekają na odkrycie. Przygotowaliśmy dla Was TOP 7, które odwiedzić po prostu trzeba, a jesienne weekendy są do tego najlepszą okazją.
Dolny Śląsk to kraina pełna tajemnic, historii i niezwykłych zamków, które zachwycają nie tylko swoim pięknem. Wielkim wyzwaniem są tajemnice, które skrywają mury tych wielowiekowych budowli. Portal Wrocławskie.Info przygotował dla Was TOP 7 zamków, które powinniście odwiedzić - najlepiej jeszcze tej jesieni.
1. Zamek Książ – perła Dolnego Śląska
Największy zamek Dolnego Śląska, położony malowniczo na wzgórzu, z widokiem na otaczające go lasy. Co ciekawe, Zamek Książ to nie tylko miejsce z barwną historią, ale także dom rodzinny księżnej Daisy, słynnej arystokratki, która była ikoną stylu swoich czasów. Niezwykłą atrakcją jest podziemny kompleks tuneli, który według legend mógł być częścią tajnego projektu nazistowskiego „Riese”. Spacerując po zamku, łatwo przenieść się myślami do czasów, gdy balowe sale tętniły życiem, a korytarzami przemykali eleganccy dworzanie.
2. Zamek Czocha – zamek magów i tajemnic
Ten malowniczy zamek położony nad Jeziorem Leśniańskim przyciąga nie tylko turystów, ale i... filmowców! To właśnie tutaj kręcono kultowy film „Gdzie jest generał?”. Zamek Czocha ma w sobie coś magicznego – dosłownie. Według legendy, jego właściciele często korzystali z usług alchemików, a w lochach zamku można było odnaleźć tajemnicze laboratoria. Przesiąknięty historią i magią, zamek skrywa też sekretne przejścia i ukryte komnaty. Kto wie, może podczas zwiedzania natrafisz na jedną z nich?
3. Zamek Bolków – warownia z widokiem na przeszłość
Surowa, gotycka bryła Zamku Bolków przypomina o jego militarnym charakterze. Położony na stromym wzgórzu, z widokiem na rzekę Nysę Szaloną, był niegdyś twierdzą nie do zdobycia. Bolków to jeden z najstarszych zamków na Dolnym Śląsku – jego początki sięgają XIII wieku. Dziś, oprócz wyjątkowej architektury, odwiedzający mogą poczuć klimat dawnych czasów dzięki organizowanym tu turniejom rycerskim i rekonstrukcjom historycznym. Jego masywne mury, pełne tajemnic, pobudzają wyobraźnię każdego, kto choć na chwilę zatrzyma się w jego cieniu.
4. Zamek Kliczków – luksus i elegancja
Zamek Kliczków to perła renesansowej architektury, dziś odrestaurowana i przekształcona w luksusowy hotel. To idealne miejsce, by poczuć się jak arystokrata, wędrując po przepięknie urządzonych komnatach i spacerując po otaczającym go parku. Co ciekawe, w zamku znajduje się także wyjątkowy cmentarz dla koni, który jest jedynym tego typu miejscem w Polsce. Historia zamku to opowieść o wielkich rodach, luksusowych balach, a także okresach, gdy popadał w zapomnienie, by dziś znów rozkwitnąć.
5. Zamek Chojnik – twierdza w chmurach
Położony wysoko nad Kotliną Jeleniogórską, Zamek Chojnik to miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Aby dotrzeć na jego szczyt, trzeba pokonać malowniczą, ale wymagającą trasę. Nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok z wieży zamkowej oraz legenda o księżniczce Kunegundzie, która obiecała rękę temu, kto pokona jej mury... konno. Żaden z zalotników nie zdołał tego dokonać, a księżniczka ponoć do dziś straszy w ruinach zamku. Chojnik to miejsce, które łączy piękno natury z historią i nutką dreszczyku.
6. Zamek Grodno – zamek duchów
Zamek Grodno, malowniczo położony nad Jeziorem Bystrzyckim, znany jest z licznych legend o duchach. Najbardziej znana to opowieść o Białej Damie, której widmo rzekomo wciąż nawiedza zamkowe komnaty. Choć zamek przez wieki przechodził z rąk do rąk, to jego gotycko-renesansowa architektura i średniowieczna atmosfera pozostały nienaruszone. Warto odwiedzić Grodno nie tylko dla jego historii, ale i dla niezwykłego klimatu, jaki tworzą otaczające go lasy i górskie ścieżki.
7. Zamek Karpniki – perła romantyzmu
Ten romantyczny zamek, ukryty w Karkonoszach, przez lata był rezydencją książąt pruskich. Odrestaurowany w stylu neogotyckim, przyciąga miłośników historii i sztuki. Co ciekawe, Zamek Karpniki był miejscem, gdzie w XIX wieku kolekcjonowano jedne z najcenniejszych dzieł sztuki, które dziś można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Miejsce to emanuje spokojem i elegancją – idealne dla tych, którzy chcą odpocząć w cieniu historii, delektując się urokiem romantycznych wnętrz.
Każdy z tych zamków ma swoją unikalną historię. Co ważne, tylko na Dolnym Śląsku jest ich tak wiele, że jadąc do tych z listy Wrocławskie.Info , po drodze natkniecie się na kolejne tego typu obiekty.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez