Zobacz niezwykłe dzieła mistrzów z okresu PRL
2024-10-14 19:21:09(ost. akt: 2024-10-14 19:30:51)
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto wystawę „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”, gdzie prezentowane są unikalne porcelanowe figurki z lat 50. i 60. XX wieku, będące owocem pracy wybitnych polskich artystów.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”, na której zaprezentowano niemal 340 porcelanowych figurek powstałych w latach 50. i 60. XX wieku. Figurki te, stworzone na podstawie projektów artystów z Zakładu Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP), są częścią kolekcji Tomasza Drzewieckiego, uzupełnionej o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu.
Kurator wystawy, dr Barbara Banaś, zwróciła uwagę na znaczenie „wielkiej czwórki” artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, którzy w połowie lat 50. zostali zaangażowani do tworzenia nowych wzorów dla polskiego przemysłu porcelanowego. Byli to Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz.
Celem ich pracy było zerwanie z przedwojennymi stylami, co, jak zaznacza kurator, można było zauważyć w raportach IWP, gdzie podkreślano konieczność „wyrugowania szpetoty” i odrzucenia dominujących wcześniej form, takich jak popularne figurki baletnic.
Twórczość „wielkiej czwórki” to próba połączenia nowych trendów z Zachodu z polskim rzemiosłem, co skutkowało figurkami o abstrakcyjnej formie i wysublimowanej kolorystyce. Przedstawienia zwierząt, takich jak sęp czy bizon, a także ludzkich postaci, cechuje oryginalna forma, odchodząca od realistycznego stylu na rzecz nowoczesnych, zwartych kształtów. Jak podkreśla dr Banaś, ich projekty powstawały w pracowniach IWP, a następnie trafiały do masowej produkcji w fabrykach porcelany.
Oprócz prac „wielkiej czwórki”, na wystawie zobaczyć można również dzieła innych artystów, którzy kontynuowali te nowatorskie wzorce w różnych zakładach ceramiki w Polsce. Wśród nich znajdują się prace Henryka Barana, Pawła Karaska, Stanisława Olszamowskiego, Eryki Trzewik-Drost oraz Zbigniewy Śliwowskiej-Wawrzyniak. Ekspozycja, która ukazuje szeroki przekrój kameralnej rzeźby ceramicznej z okresu PRL, będzie dostępna dla zwiedzających do 23 lutego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez