Wrocławskie lotnisko będzie zamknięte

2024-10-11 08:02:57(ost. akt: 2024-10-11 08:07:10)

Autor zdjęcia: wikip.

Port Lotniczy Wrocław przejdzie gruntowną modernizację. Od 26 października do 4 grudnia 2025 roku lotnisko będzie zamknięte, co umożliwi przebudowę płaszczyzn lotniczych i zwiększenie przepustowości.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu przygotowuje się do jednej z największych inwestycji w swojej historii – kompleksowego remontu, który ma kosztować prawie 376 mln złotych.

Od 26 października do 4 grudnia 2025 roku lotnisko będzie całkowicie zamknięte, co oznacza przerwę w obsłudze wszystkich lotów. Prace mają na celu modernizację płaszczyzn lotniczych, w tym płyty postojowej i dróg kołowania, co ma zwiększyć przepustowość i poprawić efektywność operacyjną portu.

Zamknięcie na ponad miesiąc to wyzwanie, ale władze lotniska są przekonane, że krótkotrwałe niedogodności przyniosą długofalowe korzyści. Jak zaznacza Karol Przywara, prezes Portu Lotniczego Wrocław S.A., modernizacja to niezbędna inwestycja na przyszłość.

- „Projekt ma wystarczyć na dekady, zapewni nam funkcjonowanie na kilkadziesiąt lat. Choć może to odstraszać część podróżnych, wierzymy, że po zakończeniu remontu powrócą oni z nową energią i z nową ofertą przewoźników - powiedział.

Warto zaznaczyć, że port lotniczy już teraz osiąga rekordowe wyniki – w 2024 roku liczba obsłużonych pasażerów może przekroczyć 4,5 miliona, co będzie najlepszym wynikiem w historii wrocławskiego lotniska. Ambitne plany rozwoju przewidują, że w ciągu kilku kolejnych lat przepustowość lotniska wzrośnie nawet do 8 milionów pasażerów rocznie.

Stąd potrzeba tak gruntownej modernizacji – skrócenie i optymalizacja dróg kołowania pozwoli na zwiększenie liczby operacji lotniczych, co ma znaczenie dla przewoźników oraz pasażerów, którzy zyskają bardziej dynamiczną siatkę połączeń.

Remont obejmie również przebudowę lotniskowego parkingu, co ma na celu zwiększenie komfortu pasażerów i dostosowanie infrastruktury do rosnącego ruchu turystycznego. Prace finansowane są z programu „Łącząc Europę,” który zapewnia dofinansowanie na poziomie 175 mln złotych, a brakującą kwotę pokryją środki własne oraz kredyt.

Choć modernizacja obejmie w pierwszej kolejności płytę lotniska i drogi kołowania, port nie rezygnuje z planów przebudowy terminala pasażerskiego. Szacowanie kosztów prac nad halą odlotów i przylotów ma zakończyć się jeszcze w tym roku, a według nieoficjalnych informacji, inwestycja ta może wymagać środków podobnych do tych, które przeznaczono na modernizację płaszczyzn lotniczych.

Przewoźnicy zostali już poinformowani o nadchodzących zmianach, a na czas remontu część połączeń zostanie przekierowana do innych miast. Władze lotniska liczą, że po wznowieniu działalności pasażerowie powrócą do Wrocławia, a lotnisko stanie się jeszcze ważniejszym węzłem komunikacyjnym w południowo-zachodniej Polsce.

Port Lotniczy Wrocław to jeden z dynamiczniej rozwijających się regionalnych portów lotniczych w Polsce, oferujący liczne połączenia niskokosztowe i czarterowe, a także loty do największych europejskich hubów, takich jak Frankfurt, Monachium czy Londyn. Dzięki planowanej modernizacji ma szansę jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję na mapie europejskich połączeń lotniczych.