Szybka pomoc finansowa dla firm po powodzi na Dolnym Śląsku
2024-10-03 08:57:48(ost. akt: 2024-10-03 09:12:01)
Sejm sfinalizował prace nad specustawą powodziową, która otwiera drogę do wsparcia finansowego dla osób poszkodowanych przez powódź. Nowe przepisy mają zapewnić szybszą i bardziej efektywną pomoc, ułatwiając dostęp do środków potrzebnych do odbudowy.
Na Dolnym Śląsku przebywał Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. Razem z Pawłem Gancarzem, marszałkiem województwa, Rafałem Dutkiewiczem, prezesem Zarządu Pracodawców RP oraz Mariuszem Filipkiem, zastępcą Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, przedstawili szczegóły dotyczące nowych uregulowań pomocowych dla poszkodowanych w powodzi.
- Wprowadzamy nowe świadczenie, które będzie wymagało wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości i formy działalności, będzie mógł złożyć wniosek oraz proste oświadczenie, które zainicjuje całą procedurę. Następnie ZUS dokona wstępnej weryfikacji, a proces wypłaty wsparcia rozpocznie się. To pozwoli na odbudowę wielu firm dotkniętych przez powódź - wyjaśnił ministerKrzysztof Paszyk.
Przedsiębiorcy będą mieli do wyboru dwa sposoby wyliczenia pomocy. Pierwszy z nich przewiduje świadczenie w wysokości 16 tysięcy złotych za każdego ubezpieczonego pracownika. Druga opcja, bardziej korzystna dla osób samozatrudnionych, zakłada 75% średniomiesięcznego przychodu z ubiegłego roku. Pieniądze mają być wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku.
Minister oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postanowili również powołać specjalnego pełnomocnika, który będzie odpowiedzialny za pomoc w rozliczeniach świadczeń oraz doradztwo w zakresie dostępnych form wsparcia. Na Dolnym Śląsku funkcję tę obejmie Łukasz Osiński. - Od lat działam na rzecz przedsiębiorców w instytucjach gospodarczych i organizacjach. W 2010 roku, jeszcze jako pracownik urzędu marszałkowskiego, wspierałem przedsiębiorców i powodzian, więc mam doświadczenie w tym zakresie – zaznaczył Osiński.
- Nowo powołany pełnomocnik będzie koordynował działania podmiotów, które napotykają trudności w korzystaniu z programów pomocowych. Będzie też służył pomocą prawną, a biuro rzecznika uruchomi dodatkowe wsparcie, z którego przedsiębiorcy będą mogli korzystać za pośrednictwem pełnomocnika – dodał Mariusz Filipek, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Na koniec głos zabrał Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP, który podkreślił wkład swojej organizacji w pomoc powodzianom.
- Pracodawcy RP aktywnie wspierają ofiary powodzi. Zebraliśmy już 25 milionów złotych w gotówce oraz pomoc rzeczową o wartości przekraczającej 100 milionów złotych. Dziś przedstawiamy dalsze plany wsparcia instytucjonalnego. W imieniu Pracodawców RP chciałbym podziękować rządowi oraz wszystkim, którzy włączyli się w pomoc. Trzymamy kciuki za Dolny Śląsk - powiedział Dutkiewicz.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez