Politechnika Wrocławska z nowymi planami. Stawia na innowacje!
2024-10-02 09:15:42(ost. akt: 2024-10-02 09:22:27)
Politechnika Wrocławska wchodzi w nowy rok akademicki z ambitnymi planami. Innowacje, rozwój przedsiębiorczości i nowe laboratoria mają zmienić przyszłość uczelni i jej wpływ na gospodarkę.
Ponad 21 tysięcy studentów, w tym 6,2 tysiąca pierwszoroczniaków, rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej.
Rektor uczelni, prof. Arkadiusz Wójs, podczas inauguracji zapowiedział ambitne plany, które mają uczynić Politechnikę jedną z wiodących uczelni technicznych w Polsce i Europie. Wśród priorytetów wymienił kształcenie, badania naukowe oraz współpracę z gospodarką i innowacyjnością.
W bieżącym roku akademickim studenci rozpoczęli naukę na 59 kierunkach, z najbardziej popularnymi: automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, cyberbezpieczeństwem oraz informatyką w języku angielskim.
Prof. Wójs, który objął rektorski urząd na kolejną kadencję, podkreślił znaczenie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej. - Chcemy to osiągnąć m.in. poprzez budowę campusu innowacji studenckich oraz ekspansję akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, współpracę z jednostkami zajmującymi się transferem wiedzy oraz rozwój programu dla młodych firm czy wzrost wolumenu zleceń badawczych z gospodarki - wyjaśnił. Liczba startupów związanych z uczelnią ma wzrosnąć z obecnych 40 do około 100, dzięki współpracy z sektorem biznesowym i transferowi wiedzy.
W planach jest również stworzenie nowych laboratoriów oraz ośrodków badawczo-rozwojowych, które będą współpracować z kluczowymi partnerami gospodarczymi uczelni. Prof. Wójs zaznaczył, że Politechnika chce mieć większy wpływ na rozwój miasta i regionu, m.in. poprzez działalność Centrum Innowacji Miejskich.
Rektor zapowiedział także dalszy rozwój szkoły doktorskiej, z planowanym podwojeniem liczby doktorantów, oraz rozwój nowo powstałego Wydziału Medycznego i nauk społecznych.
Jednak rektor zwrócił uwagę na istotne zagrożenia, jakie stoją przed uczelnią, wskazując na długotrwałe niedofinansowanie nauki w Polsce. Zaznaczył, że środki przeznaczane na badania naukowe to inwestycja, a nie koszt, który można ograniczać w trudnych czasach.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez