Przenieś się do średniowiecza już w najbliższą niedzielę

2024-10-01 15:29:36(ost. akt: 2024-10-01 16:34:48)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Chcesz przenieść się do średniowiecza? Już w najbliższą niedzielę w Leśnickim Zamku czeka na Was pełen atrakcji Jarmark Jadwiżański – rycerskie turnieje, kuglarze, inscenizacje historyczne i niezapomniana atmosfera dawnych czasów.
Zbliżający się Jarmark Jadwiżański w Leśnickim Zamku to doskonała okazja, by na jeden dzień przenieść się do czasów średniowiecza. W malowniczym otoczeniu zamku z XIII wieku, na uczestników czeka dzień pełen atrakcji, które wciągną zarówno miłośników historii, jak i rodziny szukające niebanalnej rozrywki. To już ponad 20 lat, odkąd wydarzenie to na stałe zagościło w kalendarzu imprez Wrocławia, przyciągając tłumy odwiedzających, a w tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze więcej niespodzianek.

Rycerskie widowiska i średniowieczne opowieści

Sercem wydarzenia będą pokazy rycerskie, gdzie odwiedzający będą mogli podziwiać walki na miecze, turnieje łucznicze oraz pokazy broni białej. Bractwa rycerskie z różnych części Polski, w tym słynna Drużyna Wojów Piastowskich Jantar, staną do widowiskowych potyczek, prezentując swoje umiejętności i zbroje, które wyglądają, jakby zostały przeniesione wprost z dawnych czasów. Szczególnie warto odwiedzić obozowisko tej drużyny, która na co dzień działa w Parku Historycznym Uroczysko Wołkołatka.

- Nasz obóz to mały kawałek średniowiecznej Polski – sala tronowa, meble z epoki, ręcznie tkane kilimy, uzbrojenie, które używamy w walkach i wiele artefaktów z filmu 'Stara Baśń' - mówi Albert Kiszkurno, dowódca drużyny, który wielokrotnie wcielał się w rolę Mieszka I w polskich produkcjach historycznych.

Warto wspomnieć, że Drużyna Wojów Piastowskich Jantar wystąpiła w kilku filmach o tematyce historycznej, w tym w słynnej ekranizacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na terenie obozu będzie można zobaczyć nie tylko średniowieczne zbroje, ale także przedmioty codziennego użytku, które ubarwią wyobrażenie o życiu w tamtych czasach. Dodatkowo, przewidziana jest prelekcja pod tytułem „Mity, fakty, historia i film”, podczas której uczestnicy dowiedzą się ciekawostek i anegdot związanych z tworzeniem słynnej produkcji filmowej.

Kuglarze, muzyka i średniowieczne rzemiosło

Jednak Jarmark Jadwiżański to nie tylko pokazy rycerskie. Na licznych stoiskach będzie można zobaczyć i zakupić wyroby rzemieślników, którzy specjalizują się w odtwórstwie dawnych technik wytwórczych. Ręcznie wykonywane wyroby, biżuteria, naczynia, tkaniny – to tylko część asortymentu, który zaprezentują artyści i rzemieślnicy. Obok nich staną kramy z regionalnymi przysmakami i ekologicznymi produktami, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Nie zabraknie też wędrownych kuglarzy, którzy ożywią atmosferę swoimi sztuczkami, występami żonglerskimi i opowieściami. Na scenie z kolei zaprezentują się zespoły muzyki dawnej, które odtworzą pieśni i melodie sprzed setek lat. Jedną z atrakcji będą również występy grup teatralnych, które przygotowały spektakle o tematyce historycznej, pełne średniowiecznych motywów i mitologicznych odniesień.

FechtFest – turniej szermierczy

Wielbiciele rywalizacji będą mogli wziąć udział w jednym z najważniejszych punktów programu – FechtFest, czyli turnieju szermierczym. Turniej ten, początkowo zaplanowany na wrzesień, został przeniesiony i odbędzie się w ramach Jarmarku Jadwiżańskiego. Jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć najlepszych szermierzy w Polsce w akcji, walczących o tytuł mistrza. Zawodnicy zmierzą się w kategoriach broni białej, w tym mieczy, szabli i rapierów, a każda walka to pokaz precyzji, techniki i kunsztu szermierczego.

– Turniej FechtFest to prawdziwe święto dla fanów walk na miecze. Zawodnicy przyjadą z całej Polski, a niektóre pojedynki z pewnością zapiszą się w historii tej imprezy – zapowiadają organizatorzy.

Czas dla całej rodziny

Jarmark Jadwiżański to także świetna okazja, by spędzić czas z rodziną. Organizatorzy zadbali o to, by każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne i animacje, w których dzieci będą mogły spróbować swoich sił w średniowiecznych rzemiosłach, takich jak garncarstwo czy tkactwo. Ponadto, na terenie zamku zostaną zorganizowane zabawy, które przeniosą najmłodszych w świat rycerzy i księżniczek.


Jarmark Jadwiżański w Leśnickim Zamku to niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w atmosferze średniowiecza, wziąć udział w pokazach, turniejach i występach artystycznych, a także poznać historię Polski poprzez bezpośredni kontakt z jej kulturą i tradycjami. To wydarzenie, które co roku przyciąga setki gości, stając się jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu kulturalnym Wrocławia.

Zapraszamy wszystkich już w najbliższą niedzielę, 6 października, od godziny 11:00. Zamek Leśnicki czeka, byście przenieśli się w czasie i poczuli magię średniowiecza!