Ossolineum sprzeciwia się nazwie projektu „Wirtualne Muzeum”.

2024-10-01 11:14:37(ost. akt: 2024-10-01 11:25:03)

Autor zdjęcia: Ossolineum

Ossolineum wyraża zaskoczenie nazwą projektu „Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich”, argumentując, że Muzeum Książąt Lubomirskich to istniejąca, historyczna instytucja. Apelują o zmianę nazwy, by uniknąć mylenia tych dwóch placówek.
Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Łukasz Kamiński, wyraził nadzieję, że autorzy projektu „Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich” zdecydują się na zmianę jego nazwy. – Muzeum Książąt Lubomirskich to instytucja o ugruntowanej pozycji, której nazwa znajduje się zarówno w ustawie, jak i w dokumentach resortu kultury – stwierdził Kamiński.

W zeszły wtorek, rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, ogłosił podczas konferencji prasowej, że uczelnia planuje stworzenie „cyfrowych bliźniaków” dóbr kultury zgromadzonych przez Fundację Książąt Lubomirskich. Obecny na konferencji książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji, podkreślił, że od dawna marzył o digitalizacji przynajmniej części tych zbiorów.

– Drugim istotnym celem jest dotarcie do szerszej publiczności, szczególnie młodzieży, która często unika wizyt w muzeach. Internet daje większe możliwości w tym zakresie – zaznaczył Lubomirski-Lanckoroński. Projekt otrzymał nazwę "Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich".

Ossolineum, którego częścią jest Muzeum Książąt Lubomirskich, dowiedziało się o tej inicjatywie z mediów, co było sporym zaskoczeniem. – Nie informowano nas o tym wcześniej – mówił Kamiński. – To muzeum istnieje od 1823 roku, a jego obecny status jest regulowany ustawą z 1995 roku – dodał.

Kamiński ponownie podkreślił, że nazwa projektu budzi poważne wątpliwości. – Nie mogę zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na taką nazwę. Przecież Muzeum Książąt Lubomirskich to konkretna, funkcjonująca instytucja. Dodanie jedynie „Wirtualne” wprowadza w błąd, sugerując, że mamy do czynienia z cyfrową wersją istniejącej placówki – wyjaśniał.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wystosował formalny list do Politechniki Lubelskiej oraz do prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich, w którym poproszono o wycofanie wniosku o zastrzeżenie nazwy „Muzeum Książąt Lubomirskich” w urzędzie patentowym. – Dowiedzieliśmy się, że taki wniosek został już złożony. Zgłosiliśmy nasze zastrzeżenia do urzędu patentowego – dodał Kamiński.

Warto zaznaczyć, że kolekcja Fundacji Książąt Lubomirskich, która ma być zdigitalizowana w ramach projektu „Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich”, liczy około 10 tysięcy obiektów i jest tworzona współcześnie. Nie ma ona bezpośredniego związku ze zbiorami istniejącego Muzeum Książąt Lubomirskich, które liczą około 330 tysięcy eksponatów.

W odpowiedzi na stanowisko Ossolineum, Politechnika Lubelska ogłosiła w poniedziałek, że nazwa projektu zostanie zmieniona na „Wirtualne Muzeum”. Jak wskazano w oświadczeniu uczelni, nowa nazwa lepiej odzwierciedla cel projektu, jakim jest stworzenie nowoczesnej platformy cyfrowej, umożliwiającej dostęp do unikalnych dzieł sztuki będących własnością Fundacji Książąt Lubomirskich.