Wrocław na czele rewolucji w medycynie!
2024-10-01 08:01:45(ost. akt: 2024-10-01 08:14:39)
Studentka z Wrocławia, wraz z naukowym partnerem, chce zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów u dzieci. Właśnie zdobyli międzynarodowe wyróżnienia za swoje innowacyjne projekty w dziedzinach medycyny i matematyki.
Studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Dorota Bęben, oraz Bartłomiej Dudek z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymali międzynarodowe wyróżnienia za innowacyjne projekty w medycynie i matematyce.
Dorota Bęben zdobyła drugie miejsce w prestiżowym konkursie TalentOn, prezentując projekt przenośnego urządzenia do szybkiej diagnostyki nowotworów u dzieci. Projekt, opracowany wspólnie z międzynarodowym zespołem, wykorzystuje nanotechnologię, spektroskopię Ramana oraz sztuczną inteligencję, aby wykrywać biomarkery nowotworowe we krwi. Dzięki temu możliwe jest wczesne rozpoznanie takich chorób jak kostniakomięsak, co może uratować życie wielu dzieci, zwłaszcza w krajach o ograniczonym dostępie do nowoczesnych metod diagnostycznych.
– Nasze urządzenie, inspirowane mammobusami, ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę nowotworową u dzieci – wyjaśnia Dorota Bęben, podkreślając potencjał urządzenia do globalnego zastosowania.
Projekt, w którym brali udział specjaliści z różnych dziedzin – fizyki, nanotechnologii i spektroskopii, jest przykładem, jak interdyscyplinarna współpraca może prowadzić do przełomowych rozwiązań. – Współpraca w zespole pozwoliła na połączenie różnych specjalizacji i rozwinięcie pomysłu na unikalne, innowacyjne rozwiązanie – dodaje Bęben.
– Obecne metody diagnostyki kostniakomięsaków są inwazyjne, a objawy często są zbagatelizowane, co prowadzi do opóźnień w leczeniu. Nasze urządzenie umożliwiłoby szybką diagnozę na podstawie próbki krwi, co znacząco usprawniłoby proces leczenia – wyjaśnia studentka.
Największym wyzwaniem dla zespołu było znalezienie projektu, który jeszcze nie został opracowany. – Większość naszych pierwotnych pomysłów była już w realizacji, co wymagało od nas kreatywności i nowego podejścia – wspomina Bęben.
Uczelnia jest dumna z sukcesu swojej studentki, który podkreśla wysoką jakość kształcenia oraz zdolności badawcze studentów. – To dowód na to, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu kształci studentów, którzy mogą rywalizować z najlepszymi młodymi naukowcami na świecie – mówi Katarzyna Sudnik z UMW, dodając, że uczelnia planuje wspierać dalsze działania Doroty poprzez granty badawcze.
– Nasze Centrum Zarządzania Projektami i Szkoła Doktorska oferują wsparcie w zdobywaniu grantów oraz pomoc organizacyjną, co umożliwia studentom realizację ich naukowych ambicji – podsumowuje Sudnik.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez