Wrocławski fundusz Hard2beat zainwestuje w startupy

2024-09-30 10:52:45(ost. akt: 2024-09-30 11:05:20)
Założyciele funduszu Hard2beat.

Założyciele funduszu Hard2beat.

Autor zdjęcia: Hard2beat.

Wrocławski fundusz Hard2beat, wspierany przez PFR Ventures, planuje inwestycje w ponad 20 technologicznych startupów. Najlepsze firmy z regionu mogą liczyć na dofinansowanie do 8 mln zł w kolejnych rundach.
W zeszłym tygodniu PFR Ventures ogłosił uruchomienie czterech nowych funduszy venture capital w ramach programu PFR Starter. Jednym z nich jest wrocławski Hard2beat, który stawia na dynamicznych, młodych przedsiębiorców z sektora technologicznego. Dzięki pozyskanym 84 milionom złotych, fundusz będzie mógł wspierać rozwój innowacyjnych projektów w tej branży.

Hard2beat to świeżo powstały fundusz venture capital, stworzony na początku tego roku przez wrocławskich przedsiębiorców i inwestorów z branży technologicznej. Fundusz koncentruje się na wsparciu spółek DeepTech, które na wczesnym etapie działalności rozwijają innowacyjne rozwiązania oparte na zaawansowanym oprogramowaniu. Celem Hard2beat jest wspieranie ambitnych i zdeterminowanych przedsiębiorców, którzy mają na celu realizację długoterminowych strategii biznesowych.

W ubiegłym tygodniu, na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego, ogłoszono uruchomienie czterech nowych funduszy venture capital w ramach programu PFR Starter. Wśród nich znalazł się również Hard2beat, zarządzany przez Macieja Zawadzińskiego, Macieja Frankowicza i Konrada Trzynę.

Kapitalizacja funduszu wyniesie łącznie 84 miliony złotych. Na tę sumę złożą się 23,4 miliona złotych od 30 prywatnych inwestorów oraz 56,5 miliona złotych od PFR Ventures. Dodatkowo, zespół funduszu wniesie własny wkład w wysokości 4,1 miliona złotych.

Zarządzający funduszem Hard2beat podkreślają, że zbiórka funduszy zakończyła się dużym sukcesem. Proces pozyskiwania kapitału trwał od połowy stycznia do końca lutego tego roku.

- Początkowo planowaliśmy zebrać 12 mln zł od inwestorów prywatnych, ponieważ tyle było potrzebne, aby wypełnić kryterium aplikacyjne do programu PFR Starter. Nasza oferta spotkała się jednak z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony inwestorów i finalnie zebraliśmy niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwaliśmy - mówi Konrad Trzyna.

Wśród inwestorów funduszu znajdują się przede wszystkim przedsiębiorcy. Jest ich aż 80 proc., z czego czterech na pięciu to przedsiębiorcy technologiczni.

- Pozostali to doświadczeni inwestorzy finansowi. Zdajemy sobie sprawę, że podjęte przez nich decyzje bazują w dużej mierze na zaufaniu do nas jako zarządzających - wyjaśnia Trzyna.

Maciej Frankowicz podkreśla, że uruchomienie funduszu nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony PFR Ventures. Wspomina również, że konieczne było przejście przez złożony i długotrwały proces aplikacyjny, który stanowił istotny krok w całym przedsięwzięciu. - PFR analizował naszą ofertę, doświadczenie inwestycyjne, badał reputację i weryfikował prawdziwość informacji podanych przez nas w ofercie - mówi.

W ciągu najbliższych czterech lat fundusz planuje zainwestować w ponad 20 spółek na etapie pre-seed i seed. Najbardziej obiecujące firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe od funduszu w wysokości nawet 8 milionów złotych, zarówno w pierwszej, jak i kolejnych rundach finansowania. Duża część budżetu inwestycyjnego zostanie przeznaczona na dalsze inwestycje w już wspierane spółki, aby zapewnić im stabilny rozwój. - Nie skupiamy się na konkretnej branży, jednak, co oczywiste, są branże w których czujemy się lepiej lub takie w których widzimy większy potencjał jak np. w cyberbezpieczeństwie, spacetechu, AI czy IoT - mówi Zawadziński.

Jego zdaniem, szczególnymi względami cieszyć się będą projekty deeptechowe, w których kluczowym komponentem jest oprogramowanie. - Zależy nam, aby spółki, w które zainwestujemy, posiadały unikalną przewagę technologiczną, która jest trudna do skopiowania - dodaje.

Partnerzy Hard2beat zakładają, że pierwsze inwestycje ich funduszu zostaną dokonane jeszcze w grudniu tego roku.