Zniszczony przez powódź most w Lądku będzie można odbudować
2024-09-30 10:07:56(ost. akt: 2024-09-30 10:33:51)
Powódź zniszczyła symbol Lądka-Zdroju, ale jak informują specjaliści, zachował się w zaskakująco dobrym stanie technicznym
Lądek-Zdrój to jedno z miast, których wielka powódź dotknęła najbardziej. Szkody są tu katastroficzne. Żywioł zdewastował budynki, drogi, ale także zabytkowe budowle – m.in. XVI-wieczny most św. Jana w samym centrum Lądka-Zdroju. Był on symbolem miasta, jednym z najstarszych tego typu na Śląsku.
W wyniku katastrofalnej powodzi, która nawiedziła uzdrowiskowy Lądek-Zdrój, poważnie ucierpiał zabytkowy most św. Jana Nepomucena – jeden z najważniejszych symboli tego miasta. Gotycka konstrukcja, zbudowana na skalnej bazie, przez lata była nie tylko architektonicznym klejnotem, ale także ważnym elementem lokalnej tożsamości.
Kiedy fala powodziowa uderzyła w miasto, wielu sądziło, że los mostu jest przesądzony i nie da się go uratować. Widok zniszczonych balustrad i wypłukanych elementów konstrukcji pozostawiał mało nadziei.
Nic bardziej mylnego! Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mimo znacznych uszkodzeń, gotycki most św. Jana zachował się w zaskakująco dobrym stanie technicznym. Straty są dotkliwe, woda zmyła nawierzchnię oraz figurę św. Jana Nepomucena, która przez lata zdobiła przeprawę, a zasypka sklepień została wypłukana. Jednak fundamenty mostu, dzięki solidnej konstrukcji łukowej, przetrwały napór wody. Specjalista ocenił, że most wymaga remontu i przeprowadzenia prac konserwatorskich, które zaplanowano na sierpień 2024 roku, ale jego ogólny stan daje nadzieję na pełną odbudowę.
Pomimo zniszczeń, mieszkańcy Lądka-Zdroju nie tracą ducha. Lokalni pasjonaci nadal poszukują zaginionej figury św. Jana Nepomucena, która najprawdopodobniej została wymyta przez powódź i trafiła do koryta rzeki. Na razie jej los pozostaje nieznany, ale w internecie krąży optymistyczna zapowiedź "Wielkiego Powrotu Jana", który ma dać nadzieję mieszkańcom na przywrócenie dawnej świetności mostu.
Nie wiadomo ile będzie kosztowała odbudowa mostu. Lądeckie Towarzystwo Historyczne uruchomiło zbiórkę pieniędzy na zabezpieczenie tego, co zostało, opracowanie odpowiedniej ekspertyzy i dokumentacji, a także na rozpoczęcie prac wstępnych. Jeśli figura się nie odnajdzie wsparcie wykorzystane zostanie na wykonanie jej repliki.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez