Specustawa powodziowa: wątpliwości rodzą przepisy o zasiłkach
2024-09-27 09:09:52(ost. akt: 2024-09-27 09:21:09)
Dolnośląscy samorządowcy oczekują, że specustawa wprowadzi jasne procedury przyznawania zasiłków
Obecnie, jednym z istotnych problemów w pomocy powodzianom jest brak jasnych wytycznych dla gmin, jeżeli chodzi o pomoc pieniężną dla mieszkańców. Samorządowcy liczą na to, że precyzyjne przepisy w tym zakresie znajdą się w procedowanej przez Sejm specustawie powodziowej.
W Sejmie trwają prace nad tzw. specustawą powodziową. Sekretarz gminy Bystrzyca Kłodzka Kornelia Wenc-Szumigalska powiedziała, że najważniejszym problemem jest brak jasnych wytycznych dla gmin, jeżeli chodzi o pomoc pieniężną dla mieszkańców.
- Pewne rzeczy zostały nam wyjaśnione, ale np. w dalszym ciągu mamy poważny problem, jeśli chodzi o zasiłki powodziowe, czyli te 2 tys. zł, które wypłaca wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Rozwiązania nie znaleźliśmy w tej ustawie - mówi Wenc-Szumigalska.
Jej zdaniem, problemem jest interpretacja przepisów, które wskazują, że musi dojść do zachwiania czyichś potrzeb bytowych. W samej Bystrzycy Kłodzkiej spłynęło ponad 600 wniosków. - W telewizji słyszymy taki przekaz, że mamy płacić każdemu bez jakiejkolwiek weryfikacji i wszystkie te sytuacje podciągać pod zasiłek powodziowy. Ale my, wydający te decyzje, mamy poważne wątpliwości, czy później będziemy to mieli sfinansowane i rozliczone - wyjaśnia Kornelia Wenc-Szumigalska.
Burmistrz Lądka-Zdroju, Tomasz Nowicki, powiedział, że jeszcze nie zdążył w szczegółach zapoznać z się z rządowym projektem specustawy powodziowej. -Cały czas zajmujemy się porządkowaniem miasta i ściąganiem środków finansowych potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Bardzo liczymy na to, że rozwiązania systemowe ułatwią nam życie po powodzi. Mieliśmy też mnóstwo przemyśleń wynikających z praktyki i mamy nadzieję, że ustawodawca to weźmie pod uwagę, bo te sygnały na bieżąco wysyłaliśmy wcześniej do wojewody - stwierdził Nowicki.
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi przewiduje m.in. zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym, o grach hazardowych, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez