Zdrowie i dostęp do lekarzy w czasach powodzi

2024-09-20 08:47:30(ost. akt: 2024-09-20 09:01:50)

Autor zdjęcia: Red.

W trakcie powodzi ucierpiało sporo ośrodków zdrowia. Niektóre z nich pracują, inne w mniejszym wymiarze czasu, a niektóre wcale. Były też ewakuacje ludzi oraz podtopienia w sanatoriach w Lądku Zdroju.
- W czasie akcji przeciwpowodziowej służby ewakuowały 101 pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie, a także 35 pacjentów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie - powiedziała podczas porannego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Minister Leszczyna mówiła o tym, jak ucierpiały oraz jak funkcjonują w obliczu powodzi, instytucje ochrony zdrowia. Jak podkreśliła, zalany został jeden szpital, w Nysie. - Ewakuowaliśmy tam 101 pacjentów z pomocą wojska, straży pożarnej i służb ratowniczych. I zalany został zakład opiekuńczo-leczniczy w Paczkowie, skąd trzeba było zabrać 35 osób - poinformowała.

Wiadomo, że poważne szkody powódź wyrządziła również w sanatoriach w Lądku Zdroju i Długopolu. - W Lądku Zdroju mocno ucierpiał również 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, ośrodek rehabilitacji stacjonarnej w miejscowości Wleń oraz psychiatryczny zakład opiekuńczo-leczniczy w Stroniu - wyliczyła Leszczyna. Zaznaczyła jednak, że ośrodki w Stroniu i Wleniu działają. Dziś te ośrodki będą przez nią wizytowane.

Na terenach Dolnego Śląska dotkniętych powodzią znajduje się 390 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. - Spośród nich 30 funkcjonuje w niepełnym wymiarze godzin, a dwie przychodnie w ogóle nie pracują - przekazała. Minister Leszczyna zapewniła, że nie ma problemu z dostępem do leków. - Nie została zalana żadna hurtownia - dowożą potrzebne leki - powiedziała. Problem był jedynie z dostawą do Lewina Brzeskiego.

Izabela Leszczyna przypomniała, że w związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie NFZ, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia. Działa całodobowa infolinia NFZ: 800 190 590. - To bieżące wsparcie dla pacjentów, nasi konsultanci informują, gdzie są czynne apteki, gdzie można zrealizować recepty, gdzie można otrzymać świadczenia medyczne - przekazała szefowa resortu zdrowia.

Izabela Leszczyna przekazała również, że według raportu Głównego Inspektora Sanitarnego z czwartku, obecnie zalanych jest 89 wodociągów. 55 w woj. dolnośląskim, 31 w woj. opolskim i 3 w woj. śląskim. - Sprawujemy poprzez sanepid nadzór nad żywnością - zalana nie jest zdatna do użytku. Zaopatrujemy również ludność w środki do dezynfekcji do powierzchni i wody - poinformowała Leszczyna.