Wrocław ma problem. Czy uda się utrzymać parametry wody pitnej?

2024-09-20 07:52:38(ost. akt: 2024-09-20 08:09:10)

Autor zdjęcia: FB/Jacek Sutryk

Przez Wrocław przepływa fala kulminacyjna na Odrze. Wiadomo, że jest wyższa o kilkadziesiąt centymetrów niż to zakładano jeszcze wczoraj w prognozie IMGW. Teraz w centrum uwagi jest utrzymanie parametrów wody pitnej w mieście.
Odra przed Wrocławiem osiąga poziom około 640 cm. Wszyscy mają nadzieję, że teraz zacznie zauważalnie opadać, jednak wszystko wskazuje na to, że aż do piątku rzeka będzie się utrzymywała na poziomie ok. 630-640 cm.

Wczoraj późnym wieczorem Urząd Miasta poinformował, że doszło do wysiąku na wale Janówek - Pracze, na rzece Bystrzycy. - Trwa jego uszczelnianie. Na miejsce zostało zadysponowanych 300 żołnierzy WOT-u, którzy układają worki z piaskiem zabezpieczając wał. Wsparcia udziela Policja i Straż Pożarna. Całą akcję koordynują Wody Polskie, jako administrator rzeki i wału. Ogromną pracę na miejscu wykonali mieszkańcy! Bardzo dziękujemy! - napisali po godz.21 przedstawiciele biura prasowego ratusza.

O ile woda we wrocławskich rzekach stabilizuje się, to całkiem inaczej jest z wodą pitną w mieście. Tu pojawiają się niepokojące sygnały o czym mówił wczoraj wieczorem na posiedzeniu sztabu kryzysowego, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Sprawdzamy i na bieżąco badamy parametry wody. Zastanawiamy się, czy uda się je utrzymać na dotychczasowym poziomie. Gdyby tak miało nie być, to będziemy o tym informować i ewentualnie prosić o pomoc - mówił.

Podczas dzisiejszego sztabu, tuz przed godziną 8-ą, jego słowa miały charakter bardziej alarmistyczny. - Około godz. 10.00 - 10.30 będziemy mieli informację, czy uda się utrzymać paramatry wody we Wrocławiu. Jeśli nie, uruchamiamy plan alarmowy - skonstatował.

Na czym będzie polegał plan awaryjny? Może oznaczać dostarczanie wody pitnej beczkowozami na kołach albo zakaz jej spożywania bez przegotowania.

Problemy z wodą pitną związane są z trwającym od środy kontrolowanym zalewaniem polderów Blizanowice - Trestno i Oławka. To tam znajdują się dwa wrocławskie zakłady uzdatniania wody oraz tereny wodonośne, z których woda trafia głównie do mieszkańców cenrum i północno-wschodniej części miasta.