Powódź w Polsce: Kiedy ustąpią deszcze? Najnowsza prognoza pogody

2024-09-18 14:43:08(ost. akt: 2024-09-18 14:49:21)

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

W środę w południowo-wschodniej części kraju możliwy przelotny deszcz i lokalne burze. Temperatura maksymalna wyniesie 27 st. C na Suwalszczyźnie - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk. W czwartek przelotne opady na południu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przekazał aktualną informację o sytuacji hydrologicznej przed godz. 3 na platformie X. Wynika z niej, że o jeden wzrosła liczba stanów alarmowych, a o trzy zmalała liczba stanów ostrzegawczych.

Według danych na godz. 18 we wtorek przekazanych przez IMGW, stan alarmowy został przekroczony na 61 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i dziewięciu stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

Jak poinformował IMGW, nadal podnoszą się też stany wody i według najnowszych opublikowanych danych wynoszą: 710 cm (Brzeg), 733 cm (Oława), 446 cm (Trestno). Poprzednie pomiary, o których Instytut informował krótko po godz. 23, mówiły o wzroście do: 704 cm (Brzeg), 732 cm (Oława), 440 cm (Trestno).

A jak zapowiada się pogoda?

"W środę w ciągu dnia na północnym zachodzie Polski wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane" - poinformował synoptyk IMGW. W południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami będzie wzrastać do dużego, możliwy będzie tam przelotny deszcz i lokalne burze. Podczas burz suma opadów wyniesie do 10-15 mm.

"Temperatura w środę będzie wahać się od 20 st. C na krańcach południowych do około 24-25 st. C w centrum, najcieplej będzie na Suwalszczyźnie: do 27 st. C" - powiedział Kowalczuk. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w trakcie burz w porywach do 65 km/h, z kierunków wschodnich i północno-wschodnich.

Według synoptyka w nocy ze środy na czwartek na północnym zachodzie kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, a na południowym wschodzie umiarkowane i duże - tam możliwy przelotny deszcz i zanikające burze. W trakcie burz suma opadów do 10 mm. Na Pomorzu, w rejonie Zalewu Wiślanego i miejscami na Dolnym Śląsku mogą się pojawić mgły ograniczające widzialność do około 100 m.

Temperatura w nocy wyniesie od 10 st. C na południu Polski, około 12-13 st. C w centrum, do 14-16 st. C na Wybrzeżu. Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich i na Suwalszczyźnie - około 8-9 st. C. "Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni, miejscami na południu porywisty" - poinformował ekspert IMGW.

W czwartek w ciągu dnia zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, jedynie na południu okresami wzrośnie do dużego, możliwy przelotny deszcz. Początkowo nad morzem i na Dolnym Śląsku mogą się pojawiać mgły ograniczające widzialność do około 100 m.

Temperatura maksymalna w czwartek w ciągu dnia od 16-18 st. C na krańcach południowych, około 22 st. C w centrum, do 25 st. C na Suwalszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni i północno-wschodni.

Jak powiedział Michał Kowalczuk, w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie małe. Ponownie możliwe mgły nad morzem i na Dolnym Śląsku, ograniczające widzialność do około 200-300 m.

Temperatura minimalna od 6-7 st. C w rejonach podgórskich do około 10 st. C w centrum, najcieplej - do 15 st. C - w rejonie Zalewu Szczecińskiego io na Helu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

PAP