Tak minęła krytyczna noc we Wrocławiu

2024-09-14 09:43:14(ost. akt: 2024-09-14 09:59:27)

Autor zdjęcia: Red.

Modele meteorologiczne się sprawdzają i przygotowania do obrony stolicy Dolnego Śląska nie poszły na marne. Zobacz jak walka z żywiołem wyglądała w nocy.
Oto kilka informacji, które przygotowaliśmy, jako podsumowanie nocnych zmagań służb i mieszkańców z wodnym żywiołem we Wrocławiu.

Zgłoszenia zdarzeń

Od godziny 18:00 do sobotniego poranka, służby odnotowały następującą liczbę zgłoszeń w stolicy Dolnego Śląska:

- Centrum Zarządzania Kryzysowego - 7 zgłoszeń.
- Państwowa Straż Pożarna – nie odnotowała zgłoszeń, natomiast zastępy patrolowały newralgiczne punkty gdzie może wylać woda (na podstawie lat ubiegłych) we Wrocławiu i okolicach, w mieście były to:- odcinek od m. Grunwaldzkiego po ul. Długą,- odcinek od ul. Ludowej po Kamieniec Wr.,- odcinek od Kozanowa po Rędzin.
- Komenda Miejska Policji - nie odnotowano zgłoszeń.
- Straż Miejska - nie odnotowała zgłoszeń.

Stan wody

We Wrocławiu notowane są wysokie stany wody na mniejszych ciekach takich jak Olszówka czy Brochówka. W związku z ich wysokim stanem, rzeczki i cieki rozlewają się w parkach Brochowskim czy Klecińskim - to celowe działanie tak jest ukształtowany teren by nadmiar wody w tych ciekach planowo rozlewał się na tereny zielone a nie okolice miejsc zamieszkałych.

- Zdecydowaliśmy o odcięciu tam prądu do oświetlenia i wyłączeniu fontann. Mamy częściowe problem z oświetleniem ulicznym w związku z zalanymi przyłączeniami prądu. Ekipy Tauronu rozpoczęły prace awaryjne - informuje Biuro Prasowe UM Wrocław.

Drogi w mieście

Pomiędzy godziną 22:00 a 6:00 rano wpłynęło 12 zgłoszeń na odwodnienie i 1 na rów melioracyjny. Przez całą noc ZDIUM sprawdzał zgłoszenia na miejscu.
Wyczyszczono m.in wpusty na Grabiszyńskiej przy Centrum Historii Zajezdnia, na ul. Kościuszki. W obu miejscach były duże zastoiny na jezdni.

Sporo zgłoszeń okazało się niepotwierdzonych, woda albo spłynęła sama, albo ludzie zgłaszają prewencyjnie.

Komunikacja publiczna

Wieczorne zjazdy do zajezdni odbyły się bez zakłóceń. Obecnie trwające wyjazdy tramwajów oraz dziennych linii autobusowy przebiegają sprawnie. Ruch pasażerski jest mały. Wszystkie trasy przejezdne.

Kontynuowane są wzmożone pracę utrzymaniowe torowisk - mocny deszcz sprawia, że tory są nie tyle zalewane co brudzone piaskiem nanoszonym przez wodę co wpływa na sprawność zwrotnic i stwarza możliwość potencjalnego wykolejenia.

Szlaki, zwłaszcza newralgiczne miejsca, stałe są patrolowane przez Nadzór Ruchu.

Odra i inne rzeki we Wrocławiu

- Jak dotąd nie mamy informacji, by Wrocławiowi zagrażała wylaniem albo podniesieniem się do stanów alarmowych którakolwiek z dużych monitorowanych rzek. Choć mocne opady deszczu w górach każą nam zachować szczególną czujność i pracować w trybie ostrym i dyżurowym i być gotowym do ochrony miasta przed wysoką wodą - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na Odrze zostały ściągnięte pływające pomosty służące białej flocie i rekreacji, żeby zmaksymalizować przepływ wody w Odrze.

Ile spadnie jeszcze deszczu?

Oto najnowsza prognoza pogody IMGW
Za nami noc z opadami na poziomie 20 l/m2

Sobota (14.09) – opady do 15 l/m2.
Noc z soboty/niedzielę (14/15.09) – opady do 25 l/m2.
Niedziela (15.09) – opady do 20 l/m2.
Noc z niedzieli/poniedziałek (15/16.09) – opady do 15 l/m2.
Poniedziałek (16.09) – opady do 5 l/m2