To już dzisiaj! Wrocław gotowy na najgorszy scenariusz

2024-09-12 08:57:00(ost. akt: 2024-09-12 09:16:21)

Autor zdjęcia: IMGW

Niż genueński nadciąga nad południowo-zachodnią Polskę. To oznacza potężną ulewę nad Dolnym Śląskiem. Wszystkie służby postawione w stan najwyższej gotowości.
- Potężne opady deszczu, podtopienia, a nawet lokalne powodzie - specjaliści ostrzegają przed skutkami niżu genueńskiego, który nadciąga nad południowo-zachodnią Polskę, w tym nad Wrocław.

Według synoptyków od 12 do 16 września 2024 roku w samym Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. W związku z tym prezydent stolicy Dolnego Śląska, Jacek Sutryk, zdecydował się zwołać sztab kryzysowy. Co ważne, odwołano też wszystkie imprezy w najbliższych dniach.

Mieszkańcy regionu otrzymali SMS-y alertu RCB o treści: "Uwaga! Dziś w nocy (11/12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb".

Informacja ta została wysłana ze względu na ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla całego Dolnego Śląska. Synoptycy zapowiadają trzydniowe, intensywne opady. Od 12 do 16 września 2024 roku w samym Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. Będzie to ogromne wyzwanie dla wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocławia, wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości.

MPK Wrocław:

- opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście, w tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. m3 wody;
- kompletuje dodatkowe ekipy pogotowia wodociągowego;
- sprawdza sprawność całego sprzętu, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki;
- trwają przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej;
- sprawdza drożność sieci kanalizacyjnej i prowadzi hydrodynamiczne czyszczenie sieci, analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu:

prowadzi kontrole wpustów do kanalizacji deszczowej;
ostatnich dniach oczyszczono ponad 1000 wpustów;
dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl.

MPK Wrocław:

zespół Nadzoru Ruchu jest w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować obsługę linii;
gdy motorniczowie i kierowcy będą zgłaszać problemy, nastąpią zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic i torowisk);
zwiększona została obsada Nadzoru Ruchu, która pracuje 24 na dobę.

TBS Wrocław - Osiedle Leśnica IX:

pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów;
na bieżąco będzie monitorowany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego;
MPWiK Wrocław w razie potrzeby udostępni super pompę o mocy 100 l/s, która na bieżąco będzie odpompowywać wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać.

Władze miasta przypominają również o ważnych telefonach:

całodobowy nr Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu 71 770 22 22;
dyspozytorzy ZDiUM dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl.

- Jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej sprawdzają sprawność sprzętu (pompy do pompowania wody oraz agregatów prądotwórczych), sprawdzono dostępność ratowników na cały weekend - czytamy na Facebooku Biura Prasowego Urzędu Miasta Wrocławia.