Wrocław szykuje się na najgorsze. Przygotowania jak do wojny!

2024-09-11 15:31:58(ost. akt: 2024-09-11 15:50:12)

Autor zdjęcia: Red.

Miasto szykuje się na najgorsze! Odwołane zostały imprezy, a prezydent Jacek Sutryk zwołał sztab kryzysowy.
Do Polski zbliża się niż genueński. Jest to zjawisko, które bardzo mocno wpływa na pogodę. Wszystko wskazuje na to, że niż znajdzie się na terenie naszego kraju w najbliższych dniach. We Wrocławiu ma on przynieść opady podobne do tych z 1997 roku, kiedy Wrocław nawiedziła "Powódź tysiąclecia". Intensywne opady mogą spowodować tzw. powódź błyskawiczną. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwołał sztab kryzysowy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w ciągu 4 dni we Wrocławiu może spaść nawet 380 litrów wody. Dla porównania - w czasie ulewnych sierpniowych deszczy w 18 godzin spadło wtedy 77 litrów.

Potwierdza to biuro prasowe Urzędu Miejskiego. - Zapowiadane przez IMGW trzydniowe, nawalne opady to ogromne wyzwanie dla miasta i jego mieszkańców. We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń - czytamy w komunikacie urzędników UM Wrocław.

Jak przekazał prezydent Sutryk, w stan gotowości zostały postawione wszystkie miejskie służby, z MPWiK i ZDiUM-em na czele. MPWiK obecnie opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne, a także kolektory burzowe. Dodatkowo trwa przegląd sieci kanalizacyjnej i jej drożności.

Dzisiaj po godzinie 13 synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali komunikat, że zagrożone są następujące powiaty: Wrocław, wrocławski, trzebnicki, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, ząbkowicki, dzierżoniowski, kłodzki, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, świdnicki, jaworski, lwówecki,
złotoryjski, Jelenia Góra, wołowski, górowski, lubiński, średzki, legnicki i Legnica.

Co to jest niż genueński? Niż genueński powstaje w północno wschodniej części Włoch w okolicach Genui. Jak informują Polscy Łowcy Burz w zależności od rozkładu układów barycznych, a zwłaszcza wyżów blokujących ruch mas powietrza, niż ten może się poruszać po kilku trajektoriach a mianowicie: Vb, Va, Vd. Dla nas najbardziej niebezpieczny jest niż o trajektorii Vb.

- W ciepłych porach roku: wiosna, lato, jesień powoduje on potężne i długotrwałe opady deszczu, natomiast zimą powodują one bardzo silne opady śniegu... ciężkiego i mokrego śniegu - czytamy na stronie PŁB.

Jak wynika z informacji Polskich Łowców Burz niż genueński jest odpowiedzialny za wiele groźnych zjawisk, które mogliśmy obserwować w Europie i w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. - Niż typu genueńskiego doprowadza do bardzo niebezpiecznych zjawisk. W 1997 roku wywołał on "Powódź 1000-lecia" podobnie jak w 2010 - podają "Łowcy".