Tusk krytykuje poliktykę migracyjną Niemiec? "To błędy sprzed lat"

2024-09-11 08:15:21(ost. akt: 2024-09-11 08:44:29)

Autor zdjęcia: PAP

Niemieccy chadecy zerwali rozmowy z rządem w Berlinie na temat wspólnego podejścia do polityki azylowej i migracyjnej - podał we wtorek Reuters. Chadecki blok uważa, że restrykcje zaproponowane przez gabinet Olafa Scholza nie idą wystarczająco daleko. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zarządziła tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec i przedstawiła plan odsyłania osób nie posiadających zezwolenia na wjazd do kraju. nie zabrakło komentarza Donalda Tuska.
Niemiecki chadecki blok opozycyjny CDU/CSU zerwał rozmowy z rządem Olafa Scholza na temat wspólnego podejścia do polityki azylowej i migracyjnej - podaje agencja Reutera, powołując się na negocjatora chadeków. Cytowany przez agencję polityk CDU Thorsten Frei powiedział, że propozycje rządu ws. osób ubiegających się o azyl na granicach państwa nie idą wystarczająco daleko.

Wcześniej frakcja CDU/CSU w Bundestagu zażądała, aby centrolewicowy rząd Scholza zaczął odsyłać znacznie więcej migrantów ubiegających się o azyl na granicach, co miało być warunkiem wstępnym do przystąpienia do dalszych rozmów.

W Niemczech od paru miesięcy toczy się debata na temat zaostrzenia prawa migracyjnego, którą zintensyfikował zamach w Solingen 23 sierpnia br. Zamachowiec, którym okazał się 26-letni Syryjczyk Issa al H., zaatakował nożem ludzi podczas festiwalu, raniąc i zabijając przypadkowych uczestników.

W poniedziałek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zarządziła tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec i przedstawiła plan odsyłania osób nie posiadających zezwolenia na wjazd do kraju.

Kontrole na granicach


Od 16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec – poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Kontrole mają potrwać początkowo sześć miesięcy.

Faeser przekazała też podczas konferencji, że Niemcy poinformowały Komisję Europejską o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach. Szefowa niemieckiego MSW podkreśliła, że Niemcy muszą „jeszcze ściślej kontrolować granice kraju” i rozszerzone środki mają na celu ochronę „przed poważnymi zagrożeniami” spowodowanymi „islamskim terrorem i poważną przestępczością”.

Według danych Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od października 2023 r. zawrócono na niemieckich granicach ponad 30 tys. osób. W połowie października 2023 r. Faeser zarządziła kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią.

Tusk o błędach polityki migracyjnej Niemiec


Premier Tusk mówił we wtorek podczas Narady Kierowników Placówek Dyplomatycznych RP, że "trzeba udziału takich państw, jak Niemcy, w tej polityce, którą dzisiaj wytycza Polska - jeśli chodzi np. o nielegalną migrację". Szef rządu podkreślił, że nie można zgodzić się z takim postępowaniem "od ściany do ściany", aby otwierać granicę dla wszystkich, a chwilę później ją zamykać.

Zdaniem Tuska dzieje się to "w reakcji na błędy polityki niemieckiej, nie polskiej, sprzed wielu lat".

"Nie mam żadnych wątpliwości, że to sytuacja wewnętrzna polityczna Niemiec powoduje zaostrzenie tych kroków, a nie nasza polityka wobec nielegalnej migracji na naszych granicach" - zastrzegł.

"Zwrócimy się w najbliższych godzinach do innych państw, które będą dotknięte tymi decyzjami Berlina, o pilne konsultacje ws. działania na forum UE w tej kwestii. Ze wszystkimi sąsiadami państwa niemieckiego" - powiedział.

Źródło: PAP/wm.pl