We Wrocławiu żłobki będą darmowe. Bez kombinacji!

2024-09-10 07:38:34(ost. akt: 2024-09-10 07:51:05)

Autor zdjęcia: freepik

Niedawno media obiegła wiadomość, że w związku z wejściem w życie programu "Aktywny Rodzic" samorządy zaczęły podwyższać opłaty za pobyt dzieci w żłobkach. Od 1 października 2024 r. we Wrocławiu ruszy nabór wniosków o dofinansowanie opłat za żłobek.
W dniu 12 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic”, która określiła trzy formy świadczeń: świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, świadczenie „aktywnie w żłobku” oraz świadczenie „aktywnie w domu”.

„Aktywnie w żłobku” to świadczenie, które ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna.

- Rodzice będą mogli ubiegać się o 1500 zł miesięcznie na każde dziecko w ramach rządowego programu 'Aktywny Rodzic'" - mówiła dzisiaj we Wrocławiu wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska. - Naszym celem jest jest doprowadzanie do zwiększenia dostępności, upowszechnienia tej opieki, ale przede wszystkim likwidacji barier finansowych. Nie może być tak, że dla niektórych po prostu opieka żłobkowa jest luksusem i nie stać ich na to - dodaje.

Dotychczas rodzice ponosili opłatę w wysokości około 700 złotych, a brakującą kwotę dopłacało miasto. Teraz pełny koszt opieki nad dzieckiem zostanie pokryty z świadczenia żłobkowego, a ewentualna różnica będzie sfinansowana z miejskiego budżetu.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” będzie wypłacane przez ZUS bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez Wrocławski Zespół Żłobków w wysokości pokrywającej stawkę opłaty miesięcznej. - Dzięki temu programowi żłobki we Wrocławiu będą dla wszystkich bezpłatne. Obecnie jest to kwota ponad 700 złotych, a od października tej opłaty już nie będzie. Pozostanie jedynie niewielka odpłatność za wyżywienie. Bardzo się z tego cieszę - tłumaczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Wrocław zawsze był jednym z liderów w zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3. Miasto zapewnia dziś 6306 miejsc w placówkach opieki dla dzieci, z czego 1130 miejsc pozostaje wolnych. Nie ma lepiej wydanych pieniędzy niż pieniądze dla wrocławskich rodzin – dodaje prezydent Sutryk.