To będzie atut i przewaga Wrocławia na przyszłosć
2024-09-06 08:29:37(ost. akt: 2024-09-06 08:38:19)
W 15 wrocławskich szkołach podstawowych uczniowie klas 4-6 będą się uczyć podstaw programowania. W ramach projektu „Programowanie = Nasz Drugi Język” specjalistyczne szkolenia przejdzie też blisko 30 nauczycieli informatyki.
Głównym celem programu jest zwiększenie poziomu nauczania programowania w szkołach podstawowych, tak by w niedalekiej przyszłości była to umiejętność tak powszechna i popularna, jak czytanie czy pisanie. Realizowany jest zgodnie z podstawą programową informatyki.
- To kolejny element nowoczesnej edukacji, który wdrażamy we wrocławskich placówkach. Dobrze wiemy, jak we współczesnym świecie ważne i cenne są umiejętności związane z programowaniem - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dlatego zależy nam na jak najwyższym poziomie nauki informatyki w szkołach. We Wrocławiu program ten będzie realizowany w 15 szkołach podstawowych. Weźmie w nich udział ok. 3,5 tysięcy uczniów klas 4-6 i blisko 30 nauczycieli - dodaje.
„Programowanie = Nasz Drugi Język” – to przede wszystkim ćwiczenia praktyczne (rozwiązywanie zadań programistycznych), podczas których uczniowie uczą się nie tylko programowania, ale także logicznego myślenia. Przy okazji podnoszą również swoje umiejętności w rozwiązywaniu problemów czy czytaniu ze zrozumieniem.
- Informatyka i programowanie to przyszłość. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasza szkoła dołączyła do tego projektu, który jest także elementem wyrównywania szans w nauce programowania wśród uczniów szkół podstawowych - mówi Paweł Minorowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60 przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. - W ciągu roku ok. 70% wszystkich lekcji informatyki w klasach 4-6 będzie realizowanych zgodnie z założeniami nowego programu. Dopiero po jego realizacji nauczyciel będzie poruszał z uczniami inne tematy związane z informatyką - wyjaśnia.
Poziom trudności zadań dopasowany jest do możliwości i potrzeb uczniów poszczególnych poziomów klas.
- Co ważne, jest to projekt kompletny, bo obejmuje nie tylko kwestie nauczenia uczniów programowania, ale także dostęp do platformy cyfrowej, szkolenie i całoroczne wsparcie nauczycieli w realizacji lekcji informatyki - tłumaczy Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UMW.
W tym roku szkolnym każdy nauczyciel biorący udział w programie, rozpocznie stacjonarne szkolenie (16h). Przez cały rok będzie też objęty zawodowym wsparciem online, przygotowującym do realizacji danego materiału podczas lekcji informatyki. Otrzyma też niezbędne materiały dydaktyczne, podręcznik, filmiki instruktażowe i scenariusze lekcyjne oraz dostęp do platformy cyfrowej.
- Inwestycja w nauczycieli to najlepsza inwestycja w przyszłość polskich uczniów. Każda złotówka wydana na edukację polskich dzieci to nie danina, ale inwestycja w nasz rozwój gospodarczy - puentuje Miron Mironiuk, inicjator programu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez