Zielone oazy, zamiast betonowych placów. Wrocław się zazieleni!
2024-09-04 10:56:54(ost. akt: 2024-09-04 11:08:57)
Wrocław zyskał ponad 23,5 mln zł na tworzenie zielonych przestrzeni i lepsze zarządzanie deszczówką. Miasto zmieni betonowe place w zielone oazy!
Wrocław zdobył ponad 23,5 miliona złotych z europejskich funduszy na ekologiczne inwestycje związane z wodami opadowymi i zielono-niebieską infrastrukturą. Miasto ma już konkretne plany, jak te pieniądze wykorzystać. Jednym z pierwszych projektów będzie rozszczelnienie betonowego placu przed Centrum Historii Zajezdnia, aby stworzyć tam bardziej zieloną przestrzeń.
Ale to dopiero początek. Dzięki pozyskanym środkom, we Wrocławiu pojawią się nowe miejsca, w których zieleń i efektywne zarządzanie wodami opadowymi będą kluczowe. Przykładem jest planowany park kieszonkowy przy ul. Powstańców Śląskich oraz gruntowna przemiana skweru przy ul. Suchej i Borowskiej.
- Te projekty pomogą przystosować przestrzeń miejską do zmian klimatu i sprawią, że będzie ona bardziej przyjazna w upalne dni – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia. – Dzięki nim ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych szczelnych powierzchni zmieni się w tereny zielone lub nawierzchnie przepuszczalne – dodaje.
Kluczowym celem tych inwestycji jest zlikwidowanie miejskich „wysp ciepła” poprzez wdrożenie zielono-niebieskiej infrastruktury. Planowane działania to m.in. rozszczelnienie nawierzchni placów i parkingów, stworzenie ogrodów deszczowych oraz ponowne wykorzystanie wody opadowej.
Nowe przestrzenie będą nie tylko bardziej ekologiczne, ale także wygodniejsze dla mieszkańców – pojawią się tam ławki solarne oraz źródła wody pitnej. Na placu przed Zajezdnią zamiast betonu zostanie posadzonych około 70 drzew i ponad 570 krzewów.
Kolejne zielone inwestycje to zmiana placu wejściowego na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej. Tam, w ramach projektu, zwiększy się powierzchnia terenów zielonych o 1400 metrów kwadratowych, a wody opadowe będą lepiej zarządzane dzięki systemom małej retencji i przepuszczalnym nawierzchniom.
Podobne zmiany przejdzie skwer przy ul. Suchej, gdzie na 360 metrach kwadratowych pojawią się nowe byliny, rabaty i drzewa, a woda deszczowa będzie gromadzona i wykorzystywana do podlewania.
Spora część funduszy trafi także do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Planowana jest budowa nowej kanalizacji deszczowej o długości 650 metrów na ulicach Cegielskiego, Braci Hofmannów i Konduktorskiej. Sieć zostanie wyposażona w zbiornik retencyjny o pojemności 760 m³, co wystarczy na zaspokojenie miesięcznego zużycia wody przez 250 osób. Zgromadzona deszczówka posłuży do podlewania zieleni i czyszczenia kanalizacji.
– Nasz projekt doskonale wpisuje się w Strategię Gospodarowania Wodami Opadowymi miasta – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK. – Deszczówka będzie magazynowana w miejscu opadu i wykorzystywana, a jej nadmiar trafi do rowu przy ul. Konduktorskiej – dodaje.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez