Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. 9 tys. wniosków!

2024-08-28 08:43:22(ost. akt: 2024-08-28 08:54:51)

Autor zdjęcia: UMW

Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje wnioski do tzw. Planu Ogólnego. To dokument, który musi zostać sporządzony przez magistrat. Zapisane w nim wytyczne będą musiały być wzięte pod uwagę podczas planowania nowych inwestycji w mieście.
W sierpniu minął termin w którym mieszkańcy Wrocławia mogli zgłaszać swoje wnioski do tzw. Planu Ogólnego. To dokument, który zgodnie z prawem musi zostać sporządzony przez wrocławskich urzędników, a zapisane w nim wytyczne będą musiały być wzięte pod uwagę podczas planowania nowych inwestycji w mieście.

Plan Ogólny to dokument, który jest wymogiem ustawowym. Zgodnie z przepisami samorządy mają go przygotować i przyjąć do końca przyszłego roku. Samorząd, który nie go nie będzie miał, od 2026 rou nie będzie mógł uchwalać nowych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego ani wydawać decyzji o warunkach zabudowy.

We Wrocławiu już ruszyły przygotowania do jego uchwalenia. Od maja do sierpnia wnioski do planu mogli zgłaszać sami mieszkańcy. Z takiej możliwości skorzystano aż 9 tys. razy.

– Wszystkie wnioski złożone w terminie zostaną zarejestrowane, przeanalizowane i ostatecznie zakwalifikowane. Decydowała data stempla pocztowego, wysłania maila lub pieczątka – w przypadku dostarczenia wniosku osobiście do urzędu – mówi Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

Na temat zgłoszonych wniosków mieszkańcy będą teraz mogli wypowiedzieć się jeszcze w ramach konsultacji społecznych, które mają odbyć się w przyszłym roku. Po konsultacjach zostanie przygotowany raport, na podstawie którego z kolei napisany zostanie konkretny projekt uchwały, który opiniować mają uprawnione instytucje.

– Następnym, bardzo ważnym krokiem, będą konsultacje społeczne. Na tym etapie każdy zainteresowany będzie mógł odnieść się już do ustaleń w konkretnym, już istniejącym projekcie Planu Ogólnego. Będzie można zgłosić swoje uwagi oraz oczekiwany sposób korekty. Na etapie konsultacji społecznych będziemy szeroko zachęcać do ponownego współudziału w tworzeniu tego aktu prawnego. W ramach tego etapu odbędzie się również spotkanie otwarte – dodaje dyrektor Przemysław Matyja.