To trzeba zobaczyć na własne oczy. Przemkowskie Wrzosowiska

2024-08-27 16:11:15(ost. akt: 2024-08-27 16:18:45)

Autor zdjęcia: Nad. Przemków

W Nadleśnictwie Przemków znajdują się jedne z najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce. Zachwycają swoim spokojem, aromatem i barwą, tym ostatnim szczególnie o zachodzie Słońca, w czasie pogodnych sierpniowych wieczorów.
Rozległe tereny wrzosowisk w Przemkowie są atrakcją nie tylko dla tych, którzy przyjeżdżają zobaczyć je na własne oczy. To również ważne miejsce dla pszczelarzy. Każdego roku przywożą tam swoje pszczoły z odległych krańców Polski, aby uzyskać pożytek z kwiatów wrzosu.

To właśnie tu, od początku sierpnia do połowy września, tysiące kolorowych pszczelich domków zapewnia schronienie swoim pracowitym lokatorom. Przemkowskie Wrzosowiska zachwycają swoim urokiem, zapachem i kolorem. Są świetną alternatywą dla tych, którzy nie lubią tłumów. Tutaj można znaleźć upragnioną ciszę, a do tego jeszcze piękne krajobrazy.

Na przełomie sierpnia i września wrzosy są w pełnym rozkwicie, dlatego właśnie teraz prezentują się najpiękniej. O tym, jaki nastrój panuje na tym terenie pod koniec sierpnia napisano na stronie Nadleśnictwa Przemków.

- Wrzosowiska powstały, kiedy nasi praprzodkowie uznali, że starczy już wiecznego włóczenia się po kniei i czas osiąść gdzieś na stałe. Warunkiem koniecznym do tego było stworzenie odrobiny przestrzeni dla siebie - czytamy na stronie Nadleśnictwa Przemków. - Niefrasobliwie podchodząc do masowego uwalniania CO2 do atmosfery, rozpoczęli wyrąb, karczowanie i wypalanie lasów. Z łowców stali się rolnikami uprawiającymi w pocie czoła ziemię wyrwaną naturze. W miejscach uprzednio odsłoniętych przez człowieka, gdzie nic nie hodowano, a gleba była kwaśna i jałowa, to właśnie wrzos zawładnął powierzchnią - czytamy.

Przed II wojną część tych terenów wykorzystywał do ćwiczeń garnizon niemiecki. Od końca wojny ponad 5 tys. ha powierzchni, którymi obecnie administruje Nadleśnictwo Przemków, było wykorzystywanych przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej jako poligon wojskowy. Był to fragment największego w Polsce obiektu tego typu.

Aby ratować ten cenny fragment rodzimej przyrody stanowiący ponad 15% powierzchni siedliska suchych wrzosowisk w Polsce, 5 lutego 2008 r., przy współpracy Nadleśnictwa Przemków, Decyzją Komisji Europejskiej został wyznaczony w ramach sieci Natura 2000, obszar mający znaczenie dla Wspólnoty - Wrzosowisko Przemkowskie.