Legnica jak Gdańsk i Lublin?

2024-08-26 13:18:42(ost. akt: 2024-08-26 13:45:42)
yskiej Linie Trolejbusowe obsługują na zlecenie Miejskiego Zarządu Komunikacji pięć linii. Większość z ponad 20 pojazdów stanowią Solaris Trollino 12 MB. Mają 12 metrów długości, zabierają 83 osoby (26 miejsca siedzące).

yskiej Linie Trolejbusowe obsługują na zlecenie Miejskiego Zarządu Komunikacji pięć linii. Większość z ponad 20 pojazdów stanowią Solaris Trollino 12 MB. Mają 12 metrów długości, zabierają 83 osoby (26 miejsca siedzące).

Autor zdjęcia: Red.

Tak może się stać, jeśli władze miasta zdecydują się na wariant organizacji komunikacji miejskiej, który będzie trolejbusach. Obecnie tylko w trzech miastach w Polsce te pojazdy wożą pasażerów.
Według stanu na dzisiaj, w Polsce tylko w trzech miastach funkcjonują systemy trolejbusowe w komunikacji miejskiej. Jest to nadmorska Gdynia (w tym w Sopot i na baterii w niewielkiej części Gdańsk), wschodni Lublin oraz śląskie Tychy. Teraz szansę na dołączenie do tych miast ma dolnośląska Legnica.

Urząd Miasta w Legnicy prowadzi aktualnie konsultacje społeczne dokumentu, który będzie podstawą decyzji strategicznych dla przyszłości MPK. To analiza kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych przy świadczeniu usług w komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Legnica.

Wszystko dlatego, że zmiany środków komunikacji publicznej na zeroemisyjne należy dokonać pod rygorem ustawy. Tego wymagają również przepisy unijne. I tak, do 1 stycznia 2025 r. MPK Legnica powinno mieć w swojej flocie 13 pojazdów zeroemisyjnych, a do 1 stycznia 2028 r. - 19. Obecnie, MPK Legnica ma obecnie 63 pojazdy, ale mało które spełniają wymogi UE.

Eksperci z firmy Trako przygotowali na zlecenie władz miasta kilka wariantów zastępowania tradycyjnej spalinowej floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy, pojazdami zeroemisyjnymi. Jedna z rozważanych opcji przewiduje budowę sieci trakcyjnej dla trolejbusów na liniach nr. 3, 6, 8, 15/16 i 18.

W dokumencie opisano pięć opcji zmian w miejskiej komunikacji. Przy każdej z nich eksperci z Trako dokonali analizy kosztów i korzyści. Pod uwagę wzięto zakup odpowiedniej ilości pojazdów o napędzie wodorowym, co rodziłoby koszty na poziomie co najmniej 48,2 mln zł, zakup autobusów elektrycznych ładowanych metodą plug in, zakup autobusów elektrycznych z możliwością ładowania przez pantograf, ale także zakup trolejbusów.

Trolejbusy stanowią ekologiczny środek transportu miejskiego. Po pierwsze, nie emitują spalin ani gazów cieplarnianych, co jest kluczowe w walce z zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatycznymi. Po drugie, są one znacznie cichsze niż autobusy spalinowe, co przyczynia się do poprawy jakości życia w miastach. Byłyby tez atrakcją Dolnego Śląska.