Jedyna taka poczta we Wrocławiu. To się jednak zmienia!

2024-08-26 08:52:55(ost. akt: 2024-08-26 09:05:38)

Autor zdjęcia: Google Maps

Poczta przy Rynku 28 we Wrocławiu była do tej pory jedyną placówką czynną całą dobę w mieście. To się właśnie zmieniło, ponieważ zostały skrócone jej godziny pracy.
Poczta przy wrocławskim Rynku była do tej pory jedyną taką placówką w mieście, która działała całodobowo. Była to ostatnia deska ratunku dla osób spóźnialskich wysyłających listy, w przypadku których ważna jest data stempla pocztowego. Niestety, w ostatnim czasie wszystko zmieniło, a godziny zostały skrócone. Od teraz po 22:00 nie wyślemy stamtąd żadnego listu.

Firma tłumaczy tą decyzję faktem, że placówka nie miała klientów. Wiadomo jednak, że powody mogą mieć podłoże ekonomiczne, a dokładniej problemy finansowe Poczty Polskiej. - Niezbędne jest wdrażanie procesów optymalizacyjnych. Czas pracy placówek dostosowywany jest zarówno do zapotrzebowania na usługi, ale również do możliwości organizacyjnych. Należy podkreślić, że czas pracy placówek pocztowych jest, co do zasady, dłuższy aniżeli dostępność wielu instytucji, czy też podmiotów funkcjonujących w mieście - tłumaczy się biuro prasowe Poczty Polskiej.

W ogólnopolskich mediach możemy dowiedzieć się o ogromnym zadłużeniu Poczty Polskiej. Strata finansowa spółki za 2023 rok może sięgnąć nawet 787 mln zł. Co więcej, menadżerowie mieli już otrzymać wytyczne, co robić z punktami pocztowymi. Część z nich ma być zamykana, a w pozostałych mają zostać skrócone godziny pracy.

To jednak nie wszystko. Problemy finansowe oddziałują na pracowników, którzy mają problem z otrzymaniem pensji. Związkowcy już wcześniej informowali, że osoby zatrudnione w Poczcie Polskiej zarabiają grosze, a wyrównanie do najniższej krajowej odbywa się poprzez wypłacanie premii. Ratunkiem ma być przekazanie przez państwo 700 mln zł rekompensaty, jednak to raczej nie uchroni to spółki przed koniecznymi zmianami.

- Urzędy poza dużymi miastami i centrami handlowymi mają być zamykane w soboty, zmniejszona ma być liczba okienek i czas pracy urzędów (nie będzie pracy na dwie zmiany). To - w sytuacji braku listonoszy czy opóźniających się doręczeń - może skutkować dalszym spadkiem jakości usług - pisała „Rzeczpospolita”.

Liczby nie kłamią i potwierdzają, że z Pocztą Polską nie jest dobrze. Od 2012 roku liczba placówek stopniowo malała. Aktualnie w Polsce jest 6727 punktów pocztowych, a jeszcze w 2022 roku było ich 7620.