Jaka jest czystość wody w Odrze? Są wstępne wyniki pomiarów

2024-08-17 07:56:13(ost. akt: 2024-08-17 08:04:39)

Autor zdjęcia: UMW

Od końcówki lipca w dwóch miejscach wrocławskiej Odry są urządzenia mierzące tlen rozpuszczony, pH i inne parametry jakości wody. To metoda zapobiegania degradacji środowiska rzeki. Oprócz tego pobierane są próbki, które trafiają do laboratoriów.
Inwazja alg i katastrofa ekologiczna na Odrze w 2022 roku pokazała, że niezbędne są zapobiegawcze pomiary i analizy parametrów jakości wody w rzece. We Wrocławiu postawiono na bojki pomiarowe. Rok temu te urządzenia były testowane, 26 lipca tego roku zwodowano je w dwóch miejscach: przy Polince i przy bulwarze Kaczyńskich.

Co jest mierzone? Kluczowe wskaźniki to tlen rozpuszczony i pH, niemniej jednak pozostałe, jak chlorki i azotany, też mają wpływ. Podwyższona wartość któregoś z nich nie oznacza złej jakości wody. Dopiero kilka ponad normę wzbudza niepokój.

- Nasze bojki analityczne pozwalają na bieżąco monitorować kluczowe parametry jakości wody, co jest niezbędne do szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenia. Dzięki tej zaawansowanej technologii możemy dostarczać dane w czasie rzeczywistym, co znacząco zwiększa efektywność działań prewencyjnych i ochronnych mówi Piotr Biały, dyrektor w firmie Smart City & IoT T-Mobile Business Solutions.

Urządzenia zbierają wszystkie dane, które w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym przekazywane są do Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Poniżej prezentujemy podgląd. Na analizę wyników trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni, ponieważ przeprowadza ją Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.