Uczelnia z Wrocławia jako polski lider na Liście Szanghajskiej

2024-08-16 17:57:21(ost. akt: 2024-08-16 19:56:08)

Autor zdjęcia: Red.

Jedyną polską uczelnią medyczną notowaną w tegorocznej edycji Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Uczelnia gości w tym prestiżowym zestawieniu już czwarty rok z rzędu.
Ranking Academic Ranking of World Universities to jedno z najbardziej prestiżowych i wpływowych zestawień uczelni na świecie. Na arenie międzynarodowej zyskał uznanie głównie ze względu na obiektywną metodologię, która uwzględnia jakość kształcenia, osiągnięcia kadry naukowej, rezultaty badań oraz liczbę najczęstszych cytowań mierzoną wskaźnikiem HiCi (Number of Highly Cited Researchers).

W ARWU 2024 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu osiągnął drugi w Polsce, po Politechnice Gdańskiej, wskaźnik HiCi, który wyniósł 6.5. Został on określony na podstawie cytowań wybranych przez Institute for Scientific Information przy Clarivate. Na szczycie tegorocznego zestawienia ARWU ponownie znalazł się Harvard University, a tuż za nim Stanford University i Massachusetts Institute of Technology. Wśród polskich uczelni UMW wyprzedzają Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Gdańska.

Twórcy rankingu oceniają ponad 2,5 tys. uniwersytetów z całego świata, spośród których wybierają tysiąc najlepszych.

W środowisku akademickim trwa dyskusja na temat znaczenia rankingów. Sam często jestem pytany przez pracowników naszej uczelni, co właściwie nam to daje" – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wyjaśnia, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. - Rankingi nie są i nie powinny być celem same w sobie. Te cele są dla nas jasne: dobrze przygotowany do pracy w systemie ochrony zdrowia absolwent, nauka, która odpowiada na ważne pytania współczesnej medycyny i której efekty możemy realnie wdrożyć pomagając naszym pacjentom, wreszcie sprawnie działający szpital kliniczny z wysokospecjalistyczną ofertą - wyjaśnił profesor.