Firma z Wrocławia dostarczy NASA teleskopy do obserwacji Ziemi
2024-08-14 08:44:36(ost. akt: 2024-08-14 08:58:30)
To we Wrocławiu powstaną dwa teleskopy, które posłużą amerykańskiej NASA do obserwacji Ziemi.
Wyniesienie demonstracyjnego satelity na niską orbitę Ziemi jest planowane na przełomie 2025 i 2026 roku. Za przedsięwzięcie to odpowiadać będzie firma Exolaunch, która zapewni darmowy slot w związku z wygraną przez Marble Imaging i Scanway prestiżowego konkursu zorganizowanego przez Niemiecką Agencję Kosmiczną.
Wrocławski Scanway pozyskał na to przedsięwzięcie 3,2 mln euro, w ramach programu InCubed, który jest jednym z programów opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wrocławianie opracują i dostarczą do mikrosatelity dwa teleskopy, które posłużą do obserwacji Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Zrealizuje to wspólnie z Marble Imaging w ramach projektu SEMOViS, finansowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną.
Dla wrocławskiej firmy, to wyzwanie i jeden z największych kontraktów. - Środki te zostaną przeznaczone na realizację najambitniejszego z naszych dotychczasowych projektów. Wspólnie z Marble Imaging zamierzamy opracować pierwszą w Europie konstelację satelitów dostarczających multispektralne dane Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości - wyjaśnia prezes Scanway, Jędrzej Kowalewski.
Według prezesa Scanway w segmencie New Space dotąd tylko jedna europejska firma dostarczała tego rodzaju rozwiązania. To umożliwi wrocławskiej spółce znaczne poszerzenie grona potencjalnych klientów.
Satelity Scanway pozwolą zarejestrować wiele informacji i szczegółów, które są przydatnym źródłem wiedzy w kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem narodowym, adaptacją do zmian klimatu czy szybkim reagowaniem i łagodzeniem skutków katastrof.
- Nasze rozwiązanie zapewnia niezależność i autonomię Europy poprzez łatwy i nieprzerwany dostęp do danych VHR. Satelita demonstracyjny będzie pierwszym, bardzo ważnym krokiem na drodze do tego celu - mówi prezes Jędrzej Kowalewski.
Sukces misji satelity demonstracyjnego będzie wstępem do planowanej budowy konstelacji, w ramach której Scanway mógłby potencjalnie dostarczyć teleskopy obrazujące o szacowanej cenie jednostkowej około 1,1 mln euro za instrument obrazujący.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez