Będziemy mieli najwyższą zaporę wodną w Polsce

2024-08-12 08:23:06(ost. akt: 2024-08-12 09:00:04)
Żelazny Most – składowisko odpadów poflotacyjnych KGHM

Żelazny Most – składowisko odpadów poflotacyjnych KGHM

Autor zdjęcia: Wikipedia

Na Dolnym Śląsku powstaje obiekt, który szybko zostanie ogłoszony jedynym takim w Polsce. Zapora z mostem, która budowana jest niedaleko Polkowic będzie najwyższą w Polsce.
Obecnie najwyższą sztuczną zaporą w Polsce jest obiekt zbudowany na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Okazuje się, że już wkrótce, to Dolny Śląsk będzie mógł się promować obiektem o rekordowej wysokości. To właśnie w tym regionie powstaje tama na sztucznym zbiorniku Żelazny Most pod Polkowicami.

Tam, na sztucznym zbiorniku o nazwie Żelazny Most, budowana jest zapora, która będzie najwyższą, ale również największą w Polsce. Oficjalna nazwa brzmi jednak inaczej: Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Do niedawna był to jeden zbiornik, ale od 2021 roku, odpady trafiają także do drugiego, mniejszego akwenu - Kwatery Południowej.

Bez tej rozbudowy, możliwości ich gromadzenia skończyłyby się rok temu. Aktualnie łączna długość zapór ziemnych otaczających dwa zbiorniki to około 20 kilometrów. Natomiast wysokość zapór wacha się od 20 do nawet 70 metrów wysokości. To stan na dziś, ale zapory są cały czas nadbudowywane. KGHM Polska Miedź S.A. szacuje, że do 2037 r. wysokość zapory w najwyższym punkcie może sięgnąć nawet 114 metrów.

Jeśli chodzi o sztuczne zapory na zbiornikach wodnych, to Dolny Śląsk już dzisiaj ma się czym pochwalić. I choć nie są największe, to są unikalne z innych względów. To właśnie na Dolnym Śląsku znajduje się najstarsza taka zapora na terenach Polski. To tama w Leśnej na Jeziorze Leśniańskim, która została wybudowana w 1907 roku - ma już 117 lat.

Z kolei zapora w Pilchowicach na rzece Bóbr, mierzy aż 69 metrów i zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem wysokości.