Groźna bakteria we wrocławskich rzekach

2024-08-06 15:24:35(ost. akt: 2024-08-06 15:33:54)

Autor zdjęcia: Invasive.org

W rzekach, które przepływają przez Wrocław pojawiła się groźna bakteria, która może całkowicie zniszczyć uprawy na polach, działkach i ogrodach.
O wykryciu obecności bakterii poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu. Jej obecność stwierdzono w sąsiedztwie rzek: Oława, Odra, Ślęza i Widawa.

Bakteria nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ale może wyrządzić spustoszenie wśród upraw ziemniaka i pomidora. Zagrożone nią są również inne rośliny m.in. pelargonie, oberżyny oraz paprykę. Bakteria rozprzestrzenia się podczas wykorzystywania zakażonych wód do nawadniania, zraszania i opryskiwania roślin.

Zakażenie można rozpoznać poprzez: więdnięcie pojedynczych liści na końcach łodyg; brązowe przebarwienia łodyg i liści prowadzące do zamierania roślin; wyciek białego śluzu bakteryjnego po przekrojeniu łodygi, a także gdy na bulwach ziemniaka po ich przekrojeniu pojawiają się brązowe przebarwienia tkanki; wyciek kremowego śluzu bakteryjnego, a także przez samo gnicie bulw.

– Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii na znaczne obszary województwa/kraju, zaleca się dokładne obserwacje upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię – przekazała Bernadeta Kucharska z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W miejscach, gdzie wody powierzchniowe zostały uznane za zakażone zakazane jest stosowanie zakażonej wody do nawadniania lub opryskiwania roślin.