Wszystko jasne: Intel rozpoczyna budowę!
2024-08-02 14:19:29(ost. akt: 2024-08-02 14:46:20)
Pomimo doniesień o planowanych masowych zwolnieniach w Intelu, inwestycja amerykańskiego giganta technologicznego pod Wrocławiem, wydaje się nie być zagrożona. Koncern przejął właśnie plan budowy i przystępuje do niwelowania terenu.
Niedawno, amerykański "Bloomberg" informował, że Intel, amerykański gigant technologiczny, miałby planować zwolnienie tysięcy pracowników w ramach działań mających na celu redukcję kosztów. Redukcji miałyby podlegać również inwestycje.
W tym kontekście w polskich mediach pojawiły się informacje, że zagrożona jest realizacja wartego 4,6 mld dolarów zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Dziś już wiadomo, że czarny scenariusz się nie zrealizuje. W czwartek przekazano jednej z firm plac budowy, która ma przygotować teren pod inwestycję firmy Intela
Fabryka powstanie na terenie Legnickiej Specjalna Strefy Ekonomicznej, która tworzy Park Przemysłowy Miękinia-Środa Śląska. - Teren jest obecnie uzbrajany we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego – przekazał Andrzej Leusz, dyrektor departamentu marketingu i komunikacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dodał również, że został też rozstrzygnięty przetarg na makroniwelację terenu, a w czwartek przekazano placu budowy wykonawcy, który go wygrał. - Ta inwestycja obejmuje wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika szczelnego, pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach – podał Leusz. Niwelacja terenu ma się zakończyć w czwartym kwartale.
Dyrektor podkreślił, że budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel realizowana jest w oparciu o indywidualne ustalenia z inwestorem i zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.
Według zapewnień Intela, nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech, przyczyni się do powstania pierwszego w Europie zaawansowanego technologicznie łańcucha dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym w Unii Europejskiej - ok. 10 tys. pracowników.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez