Nie przegapcie tego: od 1 sierpnia można już składać wnioski

2024-07-29 14:21:18(ost. akt: 2024-07-29 14:29:38)

Autor zdjęcia: Red.

Już za kilka dni, od 1 sierpnia mieszkańcy Wrocławia mogą składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. To świadczenie, które ma zapewnić wsparcie finansowe tym rodzinom, którym pomoc jest najbardziej potrzebna.
Do otrzymania bonu energetycznego kwalifikują się gospodarstwa spełniające określone kryteria dochodowe: 2500 zł na osobę – w przypadku gospodarstw jednoosobowych, oraz 1700 zł na osobę w większych gospodarstwach. Podstawą wyliczenia będą dochody z 2023 roku.

Dodatkowo ustawa przewiduje, że każdy jeden złoty przekroczenia limitu dochodu będzie skutkować pomniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.

- Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba złożyć w terminie od 1 sierpnia do 30 września tego roku. Na jego rozpatrzenie mamy 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie, a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym - tłumaczy Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

W celu usprawnienia obsługi wnioski będą przyjmowane w kilku lokalizacjach MOPS:

w Biurze Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32,
w Biurze Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Namysłowskiej 8,
w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6,
w siedzibie Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3,

w siedzibach Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej:

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1, ul. Braniborska 6-8,
Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, ul. Średzka 42,
Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3,ul. Nowowiejska 102,
Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4, ul. Oficerska 9A,
Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5, ul. Kniaziewicza 29,
Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6, ul. Kamieńskiego 190.

Sam wniosek, choć długi, nie jest bardzo skomplikowany. - Wnioskodawca nie musi podawać swoich podstawowych dochodów. Należy wpisać jedynie te, które są nieopodatkowane, takie jak świadczenia z funduszu alimentacyjnego, alimenty czy dochody z gospodarstwa rolnego - wyjaśnia Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.