Kultowy neon "Dobry wieczór we Wrocławiu" znów świeci!
2024-07-29 07:58:08(ost. akt: 2024-07-29 08:05:33)
Teraz trwają próby, ale niebawem wieczorami zaświecać się będzie już regularnie. Najsłynniejszy neon witający pasażerów wychodzących z Dworca Głównego został gruntownie odrestaurowany przy zastosowaniu technologii sprzed dekad.
Neon wiosną tego roku przestał świecić. Bardzo wysłużone szklane rurki tworzące napis i postać straciły całkowicie szczelność, wypuszczając gaz zapewniający efekty świetlne. Budynek, na którym jest neon, należy do wspólnoty mieszkaniowej, ale sam neon nie miał formalnego właściciela ani zarządcy. Dlatego opiekę nad nim roztoczyło miasto dokonując napraw i konserwacji oraz zapewniając zasilanie.
Wielokrotnie naprawiany przez ostatnie kilkanaście lat napis ostatecznie wiosną odmówił dalszej pracy i przestał świecić. Bardzo wysłużone szklane rurki tworzące napis i postać straciły całkowicie szczelność, wypuszczając gaz zapewniający efekty świetlne.
Pozyskanie wykonawcy, który odtworzy napis w pierwotnej technologii, nie było wcale proste, gdyż w całej Polsce jest zaledwie kilka firm zdolnych podjęcia się naprawy szklanego neonu wypełnionego gazem. Na skierowane zapytanie ofertowe odpowiedziała wrocławska firma KONO Magdalena Konopka i w czerwcu ZDiUM podpisał z nią umowę.
- Pierwsze prace przy naprawie neonu rozpoczęły się 5 lipca od demontażu szklanych elementów. Dotychczas punktowe naprawy wykonywano na miejscu, ale stare rurki tworzące napis oraz profil postaci były tak wysłużone i nieszczelne, że w grę wchodziło wyłącznie stworzenie nowych. Posłużyły jako wzór do obmiarowania i stworzenia rysunków technicznych - mówi Ewa Mazur, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Historia wrocławskiego neonu sięga lat 70-ych. Powstał w latach w technologii typowej dla tamtych czasów, obecnie od dawna już nie stosowanej. Popularność neonów trwała blisko dwie dekady, ale skończyła się w latach 80. Powrót świetlnej reklamy w XXI wieku oznaczał już technologię LED. W tej chwili wyłącznie zabytkowe neony są wykonane ze szklanych rurek napełnionych gazem szlachetnym, cała reszta to elastyczne, gumowe węże wypełnione ledami.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez