Żeby Sępolno było w końcu OK. Projekt "Sępolno" gotowy

2024-07-22 07:30:33(ost. akt: 2024-07-22 07:36:58)

Autor zdjęcia: Wyztsawa/Wizualizacja

Studenci i studentki z dwóch kół naukowych Politechniki Wrocławskiej przez cały semestr przygotowywali opracowanie, które ma być punktem wyjścia do dyskusji, jak Sępolno ma wyglądać w przyszłości.
Sępolno, jedno z najstarszych osiedli Wrocławia, stoi przed wieloma wyzwaniami. Z pomocą przyszli studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy przez ostatnie pół roku intensywnie pracowali nad projektem rewitalizacji tej dzielnicy.

- Opracowanie ma być punktem wyjścia w dyskusji, jak ma wyglądać Sępolno i jak może sobie poradzić z problemami (przestrzennymi, komunikacyjnymi czy estetycznymi). Dokument wkrótce zostanie udostępniony w internecie - informuje Politechnika Wrocławska.

Lista niektórych problemów na Sępolnie: utrudniona komunikacja piesza przez wąskie chodniki, parkowanie samochodów uniemożliwiające swobodny dostęp do wszystkich miejsc, przekształcenie budynków, co zatraciło estetykę osiedla
niezabezpieczone instalacje, brak wiat śmietnikowychetc,

Inicjatywa wyszła od Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Poprosili oni Wydział Architektury PWr o przygotowanie szczegółowych analiz i propozycji dotyczących architektury, urbanistyki, przestrzeni publicznych oraz organizacji ruchu na Sępolnie. Do projektu zaangażowano studentów z dwóch kół naukowych: KN Habitat Now i KN Urbanistyki Cardo.

Zespół "architektura" zwrócił uwagę m.in. na to, że wielokrotnie przebudowywane fasady obiektów na Sępolnie zatraciły swój rytm, estetykę i porządek. Dlatego przygotował propozycje wytycznych konserwatorskich, które zapobiegłyby dalszemu przekształcaniu budynków.

Studenci i studentki wzięli pod uwagę m.in. rozwiązania przyjęte na podobnych osiedlach wzorcowych, np. Weissenhof w Stuttgarcie, gdzie podjęto decyzję o przywróceniu dawnego wyglądu elewacji i zadbano, żeby fasady wyglądały podobnie jak w planie pierwotnym. Wykorzystali m.in. projekty z 1991 i 1997 roku, gdy również mówiło się o rewitalizacji Sępolna.

- Studenci opracowali także bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące bryły budynków, m.in. dobudówek, garaży wolnostojących, lukarn, wykuszy, balkonów, loggii czy stref wejściowych. Dużą uwagę zwrócono na użycie konkretnych materiałów budowlanych, np. w pokryciach dachów, obróbki blacharskiej, stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, tynków i termoizolacji - informuje Politechnika Wrocławska.

Grupa zauważa też, że na osiedlu jest ponad 300 garaży znajdujących się przy ulicach i we wnętrzach urbanistycznych. Duża część z nich jest w złym stanie technicznym i nie jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem (a do tego często nie są estetyczne). Budynek garażu jest szerszy niż jedno miejsce parkingowe – po ich usunięciu powstałyby około 420 miejsc parkingowych (czyli w sumie około 110 dodatkowych).

Grupa zajmująca się przestrzeniami mieszkalnymi przeanalizowała zewnętrzne przestrzenie zielone, w tym tzw. przed- i zaogródki. Zaproponowali m.in. dostawienie komórek ogrodowych na styku działek oraz wprowadzenie spójnych ogrodzeń i przestrzeni wspólnych. Zespół odpowiedzialny za przestrzenie publiczne przygotował szczegółowe projekty dla sześciu skwerów. Proponuje m.in. renowację placów, wprowadzenie nowych ścieżek, nasadzenia drzew oraz strefy rekreacyjne.

– Przygotowaliśmy szczegółowe projekty dla sześciu skwerów: Dębowskiego, Powstańców Warszawskich, przy ul. Mirosławskiego, przestrzeni wokół integratora, skweru Monte Cassino i Karaimskiego – opowiadała Julia Miłosz.

Organizatorzy „Projektu Sępolno” zaznaczają, że wprowadzenie zaproponowanych przez poszczególne grupy zmian – po przedyskutowaniu i zatwierdzeniu – to praca na wiele lat. Najważniejsze jest jednak określenie priorytetów dla osiedla i wprowadzenie przepisów, które by je regulowały.