Upał w Chorwacji uwięził turystów w hotelach

2024-07-19 09:08:18(ost. akt: 2024-07-19 09:20:50)

Autor zdjęcia: Freepik

W położonym nad adriatyckim wybrzeżem Chorwacji Dubrowniku odnotowano w najwyższą w historii kraju temperaturę morza, blisko 30 st. Celsjusza - podał portal Index.
Temperatura wody morskiej w Dubrowniku w poniedziałek (15 sierpnia) wyniosła dokładnie 29,7 stopnia Celsjusza, czym osiągnęła najwyższy wynik od wprowadzenia w kraju pomiarów. Pobity został tym samym rekord wyspy Rab, gdzie w 2015 roku temperatura wody morskiej wyniosła 29,5 stopnia.

Zgodnie z pomiarami Państwowego Instytutu Hydrometeorologicznego (DHMZ) temperatura morza w Chorwacji nie spadła tego dnia poniżej 26 stopni Celsjusza. Portal przypomniał, że większość najwyższych temperatur morza odnotowano w Chorwacji w ciągu ostatnich 15 lat, co naukowcy przypisują negatywnemu wpływowi zmian klimatycznych.

Jak mówią turyści, jest tak gorąco, że między godziną 10 a 16 trudno wyjść z hotelu.

W większości kraju nadal obowiązuje najwyższy alert pogodowy wynikający z wyjątkowo wysokich temperatur, sięgających w poniedziałek 37 stopni. Również we wtorek ostrzeżenie obejmować będzie większość części Chorwacji, a temperatura ma w tym dniu osiągać 38 stopni Celsjusza.

Dodatkowo chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej na poziomie 3341 megawatogodzin - podała telewizja N1.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych - w obiektach turystycznych, biurach czy mieszkaniach - należy spodziewać się, że tego lata maksymalne godzinowe zużycie energii elektrycznej będzie stale ustanawiać nowe rekordy - zauważyła chorwacka telewizja.

W kraju od niemal dwóch tygodni utrzymują się wyjątkowo wysokie temperatury, przez które w częściach Chorwacji nadal obowiązują najwyższe alerty pogodowe. Z powodu upałów padł m.in. nowy rekord temperatury morza, a w środę doszło do deformacji kolei biegnącej wzdłuż chorwackiego wybrzeża.

HOPS zapewnił, że dostępność sieci przesyłowej nie jest zagrożona i nie należy spodziewać się problemów z dostawami energii elektrycznej. Zapotrzebowanie energetyczne Chorwacji pokrywane jest z elektrowni krajowych oraz z importu; prawie połowa pochodzi z chorwackiej części elektrowni jądrowej Krszko, współdzielonej ze Słowenią.Jakub Bawołek.

PAP/red.