Rada Europy reaguje na bezprawne działania w Polsce
2024-07-16 21:59:49(ost. akt: 2024-07-16 22:45:53)
Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentu Rady Europy pisze do marszałka Szymona Hołowni. Miażdży argumenty Prokuratury Krajowej i potwierdza, że Marcin Romanowski ma immunitet. Oczekuje natychmiastowego zwolnienia byłego wiceministra.
- Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na moją skargę oficjalnie uznaje, że poseł Marcin Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Parlament” - poinformował na platformie X mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Marcina Romanowskiego, załączając pismo Theodorosa Rousopoulosa, przewodniczącego ZP RE do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
- Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową - dodał mec. Bartosz Lewandowski.
Poniżej prezentujemy pełną treść pisma przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jego treść nie pozostawia wątpliwości, że zatrzymanie ekswiceministra Romanowskiego ma charakter bezprawny.
Otrzymałem dzisiaj wniosek obrońcy członka Zgromadzenia Parlamentarnego pana Marcina Romanowskiego, informujący nas o zatrzymaniu jego Klienta i żądający potwierdzenia immunitetu jego Klienta jako członka Zgromadzenia. Żądanie takie jest zgodne z zasadą 73.6. Regulaminu Zgromadzenia Parlamentarnego, który dotyczy wniosków do Prezydenta o skorzystanie z immunitetu członków Zgromadzenia.
Niniejszym potwierdzam, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do tego Układu z dnia 6 listopada 1949 r. 1952, które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r.
Zgodnie z art. 15 Umowy Ogólnej:
„Podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego przedstawiciele Zgromadzenia i ich zastępcy, niezależnie od tego, czy są członkami parlamentu, czy nie, korzystają z:
A. na ich terytorium immunitety przyznane w tych krajach członkom parlamentu;
B. na terytorium wszystkich pozostałych Państw członkowskich zwolnienie z aresztu i ścigania.
A. na ich terytorium immunitety przyznane w tych krajach członkom parlamentu;
B. na terytorium wszystkich pozostałych Państw członkowskich zwolnienie z aresztu i ścigania.
Immunitet ten obowiązuje także podczas podróży do i z miejsca posiedzenia Zgromadzenia [Parlamentarnego]. Nie ma ono jednak zastosowania, gdy zostanie stwierdzone, że Przedstawiciele i ich zastępcy popełnili, usiłowali popełnić lub właśnie popełnili przestępstwo, ani w przypadkach, gdy Zgromadzenie uchyliło immunitet”.
Zatem nietykalność parlamentarna ma zastosowanie, zgodnie z ostatnim akapitem artykułu 15, do członka Zgromadzenia, chyba że Zgromadzenie uchyli tę zasadę, z wyjątkiem przypadku flagrante delicto.
Zgodnie z art. 25 a. Statutu Rady Europy oraz z Wytycznymi w sprawie zakresu immunitetów parlamentarnych przysługujących członkom Zgromadzenia Parlamentarnego, przyjętymi przez Zgromadzenie w dniu 27 września 2021 r. (zob. uchwała 2392(2021)), ponadto chciałbym wyjaśnić, że termin „podczas Sesji” obejmuje cały rok parlamentarny ze względu na ciągłą działalność Zgromadzenia i jego organów.
Każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do jego własnego parlamentu krajowego musi zatem złożyć wniosek również do Zgromadzenia.
Taki wniosek o uchylenie immunitetu przedstawiciela lub zastępcy gwarantowanego na mocy art. 15 Układu Ogólnego powinien być skierowany do Prezydenta przez właściwą władzę Państwa Członkowskiego. Zgodnie z Zasadą 73.2. Regulaminu Zgromadzenia, Zgromadzenie rozpatrzy taki wniosek na następnym posiedzeniu plenarnym.
W świetle powyższego byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany panu Romanowskiemu przez cały rok obrad Zgromadzenia Parlamentarnego. Jeżeli władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie, że członek korzysta z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie.
Byłbym wdzięczny, gdyby zechcieli Państwo na bieżąco informować mnie o sytuacji i pozostać do dyspozycji w celu uzyskania wszelkich niezbędnych wyjaśnień.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
as. #3115299 18 lip 2024 11:34
Oby Rada Europy jak najszybciej zainteresowała się innymi przykładami łamania prawa przez koalicję 13 grudnia.
odpowiedz na ten komentarz