Euro 2024: Jak przedstawiają się rankingi?

2024-07-15 10:16:04(ost. akt: 2024-07-15 11:23:11)
Radość Hiszpanów po awansie do półfinału Euro 2024

Radość Hiszpanów po awansie do półfinału Euro 2024

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Podczas mistrzostw Europy UEFA na bieżąco prowadziła statystyki z różnych dziedzin piłkarskiego rzemiosła. Zakończone rozgrywki europejskiego czempionatu ukazały kto najlepiej się w nich spisywał. Jak poszło w rankingach polskim piłkarzom?
Zacznijmy od najważniejszych statystyk drużynowych. Najwięcej bramek w turnieju zdobyli triumfatorzy rozgrywek, Hiszpania. "La Furia Roja" przez całą fazę grupową i pucharową trafiała do siatek rywali 15 razy. Drugie miejsce na podium zajęli gospodarze, Niemcy (11 goli), natomiast trzecia pozycja należała do Holandii (10 goli.).

Najwięcej bramek
1. Hiszpania - 15 bramek
2. Niemcy - 11 bramek
3. Holandia - 10 bramek
4. Anglia, Turcja Szwajcaria - 8 bramek
5. Austria - 7 bramek
-----
13. Polska - 3 bramki

UTRZYMANIE SIĘ PRZY PIŁCE


Największy procent posiadania piłki miał zespół Cristiano Ronaldo i spółki, czyli Portugalia (64,8 proc.). Następnie najwięcej piłki przy nodze mieli Niemcy (59,2 proc.), a minimalnie słabsi w tej statystyce byli Hiszpanie (58,2 proc.)

Procent posiadania piłki
1. Portugalia - 64,8 proc.
2. Niemcy - 59,2 proc.
3. Hiszpania - 58, 2 proc.
4. Anglia - 55,7 proc.
5. Chorwacja - 55,3 proc.
------
20. Polska - 20 proc.

DOKŁADNOŚĆ TO PODSTAWA

Pierwsza trójka w kategorii "Dokładność podania" jest taka sama jak w przypadku posiadania piłki, lecz doszło do zmiany lidera. Największą celność podania mieli piłkarze Juliana Nagelsmanna, natomiast Portugalia znalazła się na drugim miejscu. Pozycja Hiszpanii pozostała bez zmian.

Procent dokładności podań
1. Niemcy - 91, 2 proc.
2. Portugalia - 90,4 proc.
3. Hiszpania - 90,2 proc.
4. Francja - 89,8 proc.
5. Chorwacja - 89, 3 proc.
----
17. Polska - 82, 7 proc.

POLOWANIE NA RYWALA

Najwięcej odbiorów piłki spod nóg rywala w trakcie ataku na bramkę zaliczyli Hiszpanie. Dobrymi umiejętnościami obronnymi wykazali się również Anglicy oraz...Słoweńcy, którzy uplasowali się na trzecim miejscu w tej kategorii.

Najwięcej odbiorów
1. Hiszpania - 88 odbiorów
2. Anglia - 81 odbiorów
3. Słowenia - 79 odbiorów
4. Turcja - 77 odbiorów
5. Portugalia - 73 odbiory

STRZELEC WYBOROWY

Pora przejść do klasyfikacji indywidualnych, zaczynając od tej najważniejszej - Król Strzelców. Po raz drugi w historii Euro doszło do sytuacji, w której więcej, niż jeden piłkarz zdobył ten prestiżowy tytuł. Pierwszy raz taka sytuacja miała podczas mistrzostw Europy w 2012 rozgrywanych w Polsce i Ukrainie.

Aż sześciu piłkarzy musi podzielić się koroną najbardziej bramkostrzelnego piłkarza turnieju. Są to: Georges Mikautadze (Gruzja), Jamal Musiala (Niemcy), Cody Gakpo (Holandia), Dani Olmo (Hiszpania), Ivan Schranz (Słowacja) oraz Harry Kane (Anglia).

Jeśli chodzi o reprezentację Polski, to po jednej bramce strzelili: Adam Buksa (w meczu z Holandią), Krzysztof Piątek (w meczu z Austrią) i Robert Lewandowski (w meczu z Francją).

WYŚMIENITY ASYSTENT

Najwięcej asyst w trakcie turnieju zaliczył fenomenalny 17-latek Yamine Lamal. Piłkarz Barcelony i reprezentacji Hiszpanii cztery raz podawał do swoich kolegów, którzy następnie trafiali do bramki. Po dwie asysty zaliczyli m.in. Arda Güler (Turcja), Xavi Simmons (Holandia), Fabian Ruiz (Hiszpania), Alexander Prass (Austria) i Dennis Man (Rumunia).

W Biało-Czerwonym zespole jedynym "asystentem" był Piotr Zieliński, który dzięki dośrodkowaniu w pole karne w meczu z Holandią dał okazję Adamowi Buksie na strzelenie bramki.

POLOWANIE NA RYWALA - RANKING INDYWIDUALNY

Największą ilością odbiorów piłki w momencie ataku rywala może pochwalić się Jude Bellingham. Piłkarz Realu Madryt zostawił znacznie w tyle dwóch pozostałych uczestników podium, czyli João Palhinhe z Portugalii, reprezentacyjnego kolegę Declana Rice'a oraz Duńczyka Pierre-Emile Højbjerga.

Najwięcej odbiorów
1. Jude Bellingham - 24 odbiory
2. João Palhinha - 16 odbiorów
3. Declan Rice, Pierre-Emile Højbjerg - 15 odbiorów
4. Giorgi Chakvetadze (Gruzja), Eduardo Camavinga (Francja) - 13 odbiorów
5. Jaka Bijol (Słowenia), Nuno Mendes (Portugalia), Marius Marin (Rumunia), Ondrej Duda (Słowacja) - 12 odbiorów.
-------
24. Przemysław Frankowski - 9 odbiorów

ŚCIANA (NIEMAL) NIE DO PRZEJŚCIA

Prawdziwym strażnikiem bramki okazał się bramkarz reprezentacji Gruzji Giorgi Mamardashvili. 23-latek grający dla Valencii okazał się prawdziwym odkryciem turnieju na tej pozycji. Podium najlepiej broniących domykają natomiast Bart Verbruggen (Holandia) i Jordan Pickford (Anglia).

Najwięcej obron
1. Giorgi Mamardashvili - 29 obron
2. Bart Verbruggen - 18 obron
3. Jordan Pickford - 17 obron
4. Florin Niță (Rumunia), Mike Maignan (Francja) - 16 obron
5. Mert Günok (Turcja) - 15 obron
---------
20. Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski - 8 obron


Źródło: UEFA