Aż 8 pr. startupów medycznych działa na Dolnym Śląsku
2024-07-04 11:38:56(ost. akt: 2024-07-04 11:49:52)
Najnowsze osiągnięcia startupów, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej można poznać dzięki Raportowi Top Disruptors in Healthcare. Okazuje się, że niespełna jedna dziesiąta z nich powstała i działa na Dolnym Śląsku.
Ten raport to od pięciu lat najlepszy opis krajobrazu innowacji w sektorze medycznym w Polsce. Jest on opracowany przez Koalicję AI w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali oraz zespół ekspertów wZdrowiu. Tegoroczne wydanie to aż 170 polskich startupów medycznych Znalazły się tam również wrocławskie firmy i jak się okazuje, na Dolnym Śląsku działa aż 8 proc. wszystkich polskich startupów medycznych.
- Celem raportu jest nie tylko prezentacja innowacji, lecz także dostarczenie cennych danych wspierających podejmowanie świadomych decyzji w sektorze zdrowia. To źródło inspiracji i narzędzie aktywnego wsparcia dla innowacyjnych startupów medycznych - mówi jego autorka, Karolina Kornowska.
Z Raportu Top Disruptors in Healthcare wynika, że w sektorze technologicznym kluczową rolę odgrywają AI i machine learning, wybierane przez 64 proc. startupów medycznych (108 respondentów). Wskazuje to na szybki wzrost zainteresowania tymi technologiami, bo w pierwszej edycji raportu było to jeszcze 30 proc. Odzwierciedla to ich rosnące znaczenie w digitalizacji opieki zdrowotnej.
Największym wyzwaniem dla polskich startupów medycznych jest znalezienie inwestora lub uzyskanie finansowania, co wskazuje 50 proc. respondentów. Ekspansja zagraniczna oraz promocja i sprzedaż rozwiązań również stanowią istotne bariery, wskazywane odpowiednio przez 40 i 37 proc. startupów.
Współpraca ze stroną publiczną pozostaje wyzwaniem dla 31 proc. badanych, co podkreśla potrzebę lepszej integracji innowacji z publicznym systemem opieki zdrowotnej. Mniejszym problemem są kwestie związane z pozyskaniem kompetentnych pracowników oraz tworzeniem modeli biznesowych, wskazywane przez 7 proc. startupów.
Większość startupów medycznych (51 proc.) została założona przez mieszane zespoły, co odzwierciedla różnorodność i otwartość na różne perspektywy. Jednak tylko 4 proc. startupów założyły wyłącznie kobiety, podczas gdy 44% założyli wyłącznie mężczyźni.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez