Projekt w sprawie finansowania kościołów jeszcze przed wakacjami

2024-06-27 11:26:15(ost. akt: 2024-06-27 11:31:37)

Autor zdjęcia: Red.

- Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów – powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego.
Jak przyznał Donald Tusk, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. – Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą – dodał.

Wczoraj rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną. Jak dodał, nie zmieniły się plany, aby nowy system finansowania Kościołów i związków wyznaniowych miał zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2025 r.

Ponadto poinformował, że choć ostateczne decyzje co do szczegółów propozycji jeszcze nie zapadły, to wszystko wskazuje na to, że Fundusz Kościelny zostanie przekształcony w dobrowolny odpis podatkowy.

Ile będzie wynosił? Podczas prac w latach 2012-2013 rozważano 0,5% podatku dochodowego, ale wiadomo, że obecnie taki odpis byłby za niski, aby pozwolił funkcjonować Kościołom i związkom wyznaniowym w odpowiedni sposób. Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.

Kościół katolicki nie upiera się przy istnieniu Funduszu Kościelnego, gdyż uznaje go za rozwiązanie archaiczne, które powinno zostać zastąpione dobrowolnym odpisem podatkowym, dedykowanym na cele wybranego przez płatnika związku wyznaniowego – tak jak to jest realizowane w wielu krajach europejskich, m.in. we Włoszech, Hiszpanii czy na Węgrzech.