We Wrocławiu będą uczyć specjalistów od balistyki i pola walki

2024-06-26 07:20:15(ost. akt: 2024-06-26 07:29:34)

Autor zdjęcia: Stock

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu powstała nowa pracownia, pierwsza tego typu na cywilnej uczelni.
Utworzona na UM we Wrocławiu Pracownia Medycyny Pola Walki i Balistyki Sądowej jest pierwszą tego typu w kraju, zorganizowaną na cywilnej, a nie wojskowej, uczelni. - Chcemy jak najlepiej przygotować kadry medyczne do nadzwyczajnych zdarzeń, od katastrof, poprzez zamachy terrorystyczne, aż po wojnę - mówi kierujący jednostką dr hab. Tomasz Jurek, prof. UMW.

Główne zadania nowej jednostki to ekspertyzy dotyczące ofiar postrzałów i wybuchów, specjalistyczne szkolenia z zakresu medycyny katastrof i pola walki oraz prowadzenie badań naukowych związanych z tą tematyką.

Pracownia znajduje się w strukturze Katedry Medycyny Sądowej UMW i prowadzi wspólną działalność z Centrum Symulacji Medycznej.

– Nowa pracownia łączy nasze dotychczasowe doświadczenia z zakresu balistyki sądowo-lekarskiej i medycyny pola walki - wyjaśnia prof. Jurek. - Rozwój tych kierunków jest dla nas oczywistą koniecznością, która nabrała nowego znaczenia w obliczu wojny tuż za naszą granicą. Uważamy to za powinność uczelni medycznej - dodał.

Dodał, że jego pracownia współpracuje z Laboratorium Kryminalistycznym - Pracownią Badań Broni i Balistyki Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, z Akademią Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej im. prof. Józefa Kosackiego we Wrocławiu.

– Na bazie nowej pracowni zamierzamy poszerzać nasze działania o analizy dowodowe broni palnej, ale też ocenę skuteczności ochrony balistycznej żołnierza przed skutkami wybuchów i postrzałów co do nowych rozwiązań w tym zakresie - powiedział.